Кинезите ја укинаа забраната: Првиот руски извоз во Кина по 15 години

Русија испрати 27 тони свинско месо во Кина, што е прв ваков извоз откако Пекинг воведе забрана пред речиси 15 години поради африканска свинска чума.

Кина ги укина гореспоменатите ограничувања во септември 2023 година, кои беа во сила против Русија од 2008 година.

Москва објави дека сега сака да освои околу пет од кинеските пазари за увоз на свинско месо, според Руската национална асоцијација на одгледувачи на свињи.

„Русија го трансформираше својот пазар на свинско месо, па додека пред две децении беше целосно зависна од увоз, сега целосно ги задоволува потребите и лани извезе околу 255.000 тони свинско месо, што е зголемување за 66 отсто во однос на претходната година. “ забележува Министерството за земјоделство на Русија.

Вкупната трговска размена меѓу Русија и Кина, која е малку погодена од западните санкции воведени кон Москва, се зголеми минатата година и достигна рекордно ниво од 240 милијарди долари, посочува британската агенција.

Кина е најголемиот светски производител на свинско месо, но во исто време е и најголемиот увозник на планетата.

Можеби ќе ве интересира...

Меркатор купи уште еден синџир супермаркети

BiznisPRO

CNN: Кина направи четири потези кои го загорчуваат животот на Русија

BiznisPRO

Од денес 0% ДДВ за основните прехранбени продукти за намалени малопродажни цени

BiznisPRO