Кинезите тврдат: Имаме неуништливи батерии

Кинеската компанија MG направи тестови на батерии, и објави резултати кои се фасцинантни.

Возилата од оваа марка имаат батерии со 0% деградација, според најновите тестови.

Во последниот тест спроведен во текот на декември во Шпанија, беше извршена строга SOH (Здравствена состојба) анализа на ZS EV по првите 35.000 километри интензивно возење и откако батеријата беше подложена на сите видови на полнење: ултра брзо, брзо и бавно.

Резултатот, истакнуваат од компанијата, е одличен, бидејќи батеријата не претрпела ни најмала деградација: задржува 100% од својот номинален капацитет и сите нејзини компоненти се во совршена состојба откако ќе бидат подложени на исцрпна анализа.

Батериите што ги користи MG се дизајнирани да понудат до 5.000 циклуси на полнење, што значи надминување на милион километри користење на автомобилот. Марката, исто така, тврди дека има една од најдобрите технологии за батерии на пазарот поради две причини.

Од една страна, има корист од експертизата на својата матична компанија SAIC Motor, која произведува и развива електрични возила повеќе од децении, а од друга, велат тие, тесно соработуваат со CATL, што е број во светот. еден во автомобилски батерии и развојна батерија.

MG објаснува дека SAIC Motor и CATL основале заедничка фабрика во 2017 година за производство на најквалитетни батерии, со производствен капацитет од 36 GWh. Овој капацитет ги покрива сите процеси на производство на батерии: ќелии, модули, систем за контрола и управување, интегрирани системи и рециклирање.

Конечно, MG истакнува дека неговиот ZS EV е надграден со нови батерии со два капацитети: едната со 50,3 kWh што му овозможува на овој модел опсег од 320 километри и другата долготрајна, со 69,9 kWh што овозможува електричен опсег на ЗС ЕВ до 440 км.

Можеби ќе ве интересира...

Тесла му плати на Маск „неразбирлива сума“: Судот одлучи дека милијардерот нема право да задржи 56 милијарди долари

BiznisPRO

Инвеститорите се уште се претпазливи: По неколку дена флуктуации, биткоинот е стабилен на 24.120 евра

BiznisPRO

ОТКАЗ ЗА 7 МИНУТИ: Технолошкиот гигант ги шокираше вработените во одделот за маркетинг и комуникации

BiznisPRO