• април 30, 2023
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Колку се безбедни? – 5 потенцијални опасности од пожар и други инциденти со фотоволтаични системи

Колку се безбедни? – 5 потенцијални опасности од пожар и други инциденти со фотоволтаични системи

Фотоволатичните системи постојано се покажуваат како едни од најомилените извори на алтернативна енергија. Фотоволтаичните системи се исклучително безбедни во нормални работни услови доколку се инсталираат и одржуваат од професионалци во согласност со електричните прописи и упатства. Меѓутоа, со зголемената дистрибуција на различни PV системи кои работат и на земја, покриви, па дури и интегрирани во згради, треба да се земе предвид ризикот од можен пожар каде што се инсталирани PV системи (како што е случајот со секоја електрична енергетска мрежа). .

Помеѓу 1995 и 2012 година во Германија, пријавени се 400 случаи на пожари кои вклучуваат ФВ системи.

Во 180 случаи, изворот на пожарот бил една ФВ компонента. За да се нагласи безбедноста на ФВ системите, мора да се спомене дека овие 180 случаи претставуваат помалку од 0,1% од сите пожари во Германија во тој период.

Потенцијални опасности од PV системи и нивно избегнување

1. Согорување и загадување
Различните компоненти на фотоволтаичниот системот се запаливи поради нивната содржина на полимер, на пример: филм за капсулирање и полимерен заден лист во модулите, полимери во жици, разводни кутии и инвертери. Истражување предводено од германското Сојузно Министерство за економија и технологија идентификуваше дека за систем од 9 kWp со 38 стандардни PV модули има до 60 kg полимерен материјал само од модули. Полимерите можат да создадат покачена температура споредлива со температурата на маслото за греење (PE: 46 MJ/kg > масло за греење: 43 MJ/kg)

За време и по пожарот, ФВ системот потенцијално може да произведе емисии во течни, цврсти или чадни форми. Општата јавност е безбедна од опасни концентрации поради малата количина на опасни материи што постојат во PV системите. Сепак, пожарникарите кои реагираат на инцидентот може да бидат изложени на опасни нивоа на метали како што се олово (c-Si) или кадмиум и селен доколку во системот се присутни модули со тенок слој.

2. Се лизга и паѓа
Ограничувањето на просторот на покривот со PV систем ја намалува пристапноста и може да предизвика лизгање и/или паѓање.

3. Колапс
ФВ опремата го зголемува оптоварувањето на покривот, што може да доведе до потенцијален колапс на покривот. Оваа опасност расте ако потпорните греди се ослабнат за време на пожар. Модулите, исто така, може да паднат за време на пожарот, загрозувајќи ги и жителите и првите лица што реагираат.

Дефект на лак или заземјување
ФВ системите имаат висок DC напон кој потенцијално создава лак што не се гаси во случај на појава на дефект. Лакот ќе продолжи додека напонот не се исклучи или не се зголеми растојанието помеѓу лачните контакти.

Резултатот за овие лакови може да биде слабо залемените конектори на ќелиите или лемењето помеѓу конекторите на ќелиите и шините во модулот.

Нискоквалитетни разводни кутии со нестабилни врски со кабел и незапечатени кутии може да доведат до корозија, слаба дисипација на топлина, нискоквалитетни бајпас диоди, исто така, потенцијално да резултираат со дефект на лакот.

Друг ризик може да се појави кога се вкрстуваат конектори од два различни производители.

Отпорот на електричната транзиција може значително да се зголеми, што резултира со интензивно загревање на погодената компонента.

5. Струен удар:
ФВ модулите продолжуваат да произведуваат енергија се додека се изложени на доволно моќен извор на светлина. Дури и вештачките извори на светлина од халогените светилки можат да произведат доволно енергија за да ги напојуваат PV системите до опасно ниво. Истата закана може да дојде од светлина што произлегува од блискиот пожар.

Поврзани соддржини

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна,…
Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

Дали треба да се стави крај на манипулациите со…

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување…
Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога…

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано…
Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи…

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната…
Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите…

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД…
Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт…

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги…
Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има…

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини…
Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова…

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од…
Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…