Комерцијална Банка царува во банкарскиот сектор – дуплирана е добивката за 100 отсто

„Комерцијална банка“ ја потврди својата лидерска позиција на банкарскиот пазар. За првите сто дена најголемата банка според активата направи добивка која е најголема во корпоративната историја на македонското банкарство.

Тимот предводен од долгогодишниот успешен банкар Хари Костов за првите 100 дена година на своите акционери им носи профит од 16,9 милиони евра, Ова е досега најголема добивка за квартал во историјата на македонското корпоративно банкарство.

Дополнително, во споредба со истиот период лани профитот на „Комерцијална банка“ е удвоен.

Можеби ќе ве интересира...

Бензинот и дизел горивото имаат рок на траење: Можат побрзо да се расипат кога се чуваат дома

BiznisPRO

Ковачевски најави намалување на цената на горивото за десетина денари – преку намалување на ДДВ и акцизата

BiznisPRO

РКЕ: Грејната сезона во Скопје почнува утре, цената на парно греењето засега останува истата

BiznisPRO