• февруари 27, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Корисниците на некои руски банки го изгубија пристапот до Apple Pay и Google Pay

Корисниците на некои руски банки го изгубија пристапот до Apple Pay и Google Pay

Картичките на некои руски банки повеќе не можат да се користат во странство, ниту за онлајн плаќања во земјите кои им воведоа санкции, а корисниците веќе немаат поддршка за мобилниот систем за плаќање на Google и Apple.

По нападот на Украина, Русија се најде под бројни санкции. Некои од овие санкции се однесуваат на банките и банкарството, а корисниците на руските банки ги почувствувале преку неможноста да користат популарни услуги на телефоните на Apple и мобилните уреди со Android, пишува Engadget.

Според Централната банка на Руската Федерација, како што пренесуваат технолошките медиуми, корисниците на некои од најголемите банки во Русија повеќе не можат да ги користат своите дебитни и кредитни картички со услугите на Apple Pay и Google Pay.

Ова се однесува на клиентите на VTB Group, Sovcombank, Novikombank, Promsvyazbank и Otkritie FC Bank. Корисниците на овие банки сè уште можат да ги користат нивните картички за купување на POS-апарати, но освен платниот систем на Apple и Google, нема да можат да ги користат за купување на веб-страниците на земјите кои прогласиле санкции и нема да можат да ги користат нив во странство.

На тој список ја нема Сбербанк, од која по објавувањето на санкциите рекоа дека ќе продолжат со досегашната работа, но дека детално ќе го проучат влијанието на санкциите.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…