Цената на гасот во Европа се зголеми за повеќе од 10 отсто

Цените на берзата на гасот во Европа утринава се зголемија за повеќе од 10 отсто поради признавањето на независноста на самопрогласените „Доњецка Народна Република” и „Луганска народна република” од страна на Русија, покажуваат податоците на лондонската берза ICE.

Фјучерсите за март во центарот TTF во Холандија се зголемија на речиси 935 долари за 1.000 кубни метри или 80 евра за мегават-час.

Можеби ќе ве интересира...

Полиците ширум Европа се празни: Лебот во Италија чини дури 8 евра

Бизнис про

Пропадна ли “Black Friday” во Македонија? – неинвентивни кампањи и игри со бројки и проценти, а на крајот цената иста како и претходно

Бизнис про

Цените на златото нагло скокнаа, нафтата најскапа во последните 7 години

Бизнис про