• октомври 18, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

ЛЕКЦИЈА НА БИЛ ГЕЈТС: Испрати моќна порака до сите менаџери во две реченици

ЛЕКЦИЈА НА БИЛ ГЕЈТС: Испрати моќна порака до сите менаџери во две реченици

Во март 2020 година, деловниот свет се префрли на работа на далечина преку ноќ поради пандемијата. Се појавија безброј студии за правилата за далечинско работење за да ги зајакнат придобивките од флексибилните работни аранжмани во она што го нарековме „нова нормала“.

Погодност по пандемијата, излегува дека на вработените инаку им е потребна флексибилност, особено во сегашната економија управувана од вработените. Она што повеќето луѓе го забораваат е дека оваа промена се случи дури и пред корона вирусот засекогаш да ги промени нашите животи.

Бил Гејтс, како што потсетува Inc, го знаеше ова пред неколку децении кога го предвиде она што денес го гледаме како вообичаено во повеќето хибридни и оддалечени работни средини. Ко-основачот на Мајкрософт рече:

– Конкуренцијата за вработување на најдобрите ќе се зголемува во годините што следат. Предност во оваа област ќе имаат компаниите кои им даваат дополнителна флексибилност на своите вработени.

Флексибилноста во форма на флексибилни работни аранжмани секако стана норма, бидејќи далечинското ги олесни финансиските оптоварувања што некогаш доаѓаа со долгите патувања, возење со воз и автобус, грижа за деца на лице место и скапи станови, пишува Investor.

Но, вистинската причина зошто луѓето сега имаат приоритет на флексибилноста кога се склони да дадат отказ или интервју за друга работа лесно се сведува на еден магичен збор: автономија. Ако работодавците не ја сфатиле суровата реалност дека давањето контрола врз распоредот на нивните вработени – и животите на нивните вработени – им помага да постигнат рамнотежа помеѓу работата и животот, тие се во серија губитници.

Флексибилноста и автономијата беа основата за задржување и зголемување на продуктивноста на вработените години пред да не зафати вирусот; Премногубројните истражувања пред пандемијата за да се наведат во една статија исто така го поддржуваат ова.

Уште во 2017 година, студијата „Состојба на глобалното работно место“ на Галуп забележа дека работниците од далечина работат во просек четири часа повеќе неделно од луѓето кои работат на лице место. Покрај тоа, двегодишното истражување на Универзитетот Стенфорд покажа дека има импресивен пораст на продуктивноста на работата кај вработените кои работеле на далечина. Студијата споредила 500 луѓе кои работеле и на далечина и во традиционални услови. Заклучок? Продуктивноста кај работниците кои работеле надвор од канцеларијата била еднаква на работа цел ден секоја недела.

Според Глобалното милениумско истражување на Делоит за 2019 година, милениумците и Gen-Zs можат да останат на работа повеќе од пет години ако нивните работодавци се флексибилни за тоа каде и кога работат.

Задржувањето на овој тип води до зголемено задоволство од работата со текот на времето. Како пример, според студијата „Стејплс“ од 2019 година, огромни 90 проценти од работниците посочија дека пофлексибилните работни аранжмани ќе го зајакнат моралот и ќе го зголемат нивното задоволство од работата – клучна компонента за вработување и задржување на вработените.

Компаниите без воспоставени флексибилни работни политики ќе продолжат да губат вредни работници со текот на времето. Според студијата на Стејплс, 67 отсто од вработените би размислиле да ги напуштат своите работни места доколку работните аранжмани станат премногу фиксни.

Како што предвиде Бил Гејтс со години однапред, побарувачката за далечински и флексибилни аранжмани порасна со невидени стапки. Компаниите кои нема да го фатат овој „тренд“ ќе бидат во значителна неповолна положба бидејќи генерации млади и постари работници бараат флексибилни можности за работа.

Поврзани соддржини

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна,…
Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

Дали треба да се стави крај на манипулациите со…

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување…
Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога…

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано…
Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи…

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната…
Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите…

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД…
Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт…

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги…
Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има…

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини…
Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова…

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од…
Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…