Летната сезона ќе ја одбележи поскапување на авио билетите!

Од компанијата „Рајанер“ велат дека туристите летово ќе се соочат со повисоки цени на билетите поради доцнењето на пристигнувањето на новите авиони „Боинг“. Главниот извршен директор Мајкл О’Лири рече дека оваа одложена испорака на авионот ќе го ограничи капацитетот на патниците. Тој рече дека поради ова летово билетите на RyanAir би можеле да поскапат и до 10 отсто, пренесува MSN.

Компанијата се надева дека ќе добие одредена компензација, но е фокусирана на испорака на авионот, додаде тој.

Испораката на 57 Boeing 737 Max 8200 требаше до март, но компанијата смета дека само 40-45 би можеле да пристигнат навреме за летната сезона.

Боинг беше под лупа по инцидентот во јануари кога дел од еден од неговите авиони експлодираше за време на патнички лет на Алјаска ерлајнс.

Како резултат на тоа, Федералната управа за авијација внимателно ја следи работата на американскиот производител. Загриженоста се зголеми за контролата на квалитетот на новите авиони на Боинг, што предизвика забавување на стапката на производство.

О’Лири рече дека заштедите на горивото ќе значат дека зголемувањето на билетите нема да биде толку високо како минатата година кога цените се зголемија за 17 проценти.

Другите авиокомпании исто така имаат ограничен капацитет предизвикан од недостапноста на нови авиони, додаде О’Лири. Тој рече дека ова лето ќе биде одбележано со повисоки цени на авиопревозот низ Европа.

Проблем со моторите на Прат и Витни приземји бројни авиони на Ербас што ги користат авиокомпаниите како што е Визер.

Првичната прогноза за патници за периодот до крајот на март 2025 година беше да превезат 205 милиони патници, наспроти 183,5 милиони во претходните 12 месеци.

Поради недостиг на авиони, компанијата ќе мора да ја намали проценката на 200 милиони патници, што е за 5 милиони помалку од првичната проценка.

Боинг вели дека ги известил своите клиенти дека некои распореди за испорака може да се променат бидејќи им треба дополнително време за да се осигураат дека секој авион што го испорачуваат е со висок квалитет и ги исполнува сите регулаторни барања и барања на клиентите.

Можеби ќе ве интересира...

Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании

BiznisPRO

Изберете го вистинскиот момент, вооружете се со податоци: Ова се 9 совети како да побарате од вашиот шеф ПОГОЛЕМА ПЛАТА

BiznisPRO

Биткоинот падна под 40.000 евра

BiznisPRO