Минималната плата од 1. јануари 2022 ќе биде 18.000 денари?

Се токмат промените за законските акти за минималната плата, дознава Biznispro и истите ќе се најдат на рагледување во Собранието многу скоро.

Со новите законски измени, се очекува од први јануари минималната плата да биде 18.000 денари, што е позначително зголемување од досегашните 14.500 денари.

Со ова, очекувањата се дека покрај минималната плата ќе скокнат и другите плати за ист процент.

Можеби ќе ве интересира...

Колку ќе чинат девизите денес – Курсна листа за 20 јуни

BiznisPRO

Нова цена на горивата, можно е покачување – Македонија и натаму има меѓу најевтините горива во Европа

BiznisPRO

Треба ли да се посети менувачница утре? – Курсна листа за 6-ти мај 2024

BiznisPRO