• март 29, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

„На некои земји им се заканува глад поради војната“

„На некои земји им се заканува глад поради војната“

Германскиот министер за економија Роберт Хабек предупреди дека промените во енергетската политика поради војната во Украина не треба да се спроведуваат на сметка на посиромашните земји.

Покрај тоа, додаде тој, отсуството на житарки од Украина или Русија може да предизвика глад на некои места.

Неопходното намалување на увозот на руска нафта и гас не е лесно да се компензира на светскиот пазар, изјави Хабек на конференцијата во Берлин во вторник.

Европа е богат континент, но посиромашните земји можат да имаат големи тешкотии поради високите цени.

Затоа треба да внимаваме енергетските и политичките промени да не станат проблем за некого“, рече германскиот министер.

Не само што енергетските резерви во посиромашните земји можат сериозно да бидат загрозени, туку и производството на стоки како што се ѓубрива можеби не е доволно. Поради недостигот на житарки од Украина или Русија, тоа може да предизвика глад во некои земји, рече Хабек, а гладот ​​често предизвикува социјални немири или политички превирања.

Хабек постојано се противеше на предлозите за воведување ембарго на руската енергија. Сепак, тој на конференцијата ги призна грешките на Германија во минатото.

Во последниве години, дури и децении, Германија стана многу зависна од Русија во нејзината енергетска политика.

Сепак, енергетската политика не е само економска. Сега, чекор по чекор, Германија сака да стане независна од руските фосилни горива, а тоа е неопходно и од безбедносни причини, заклучува Хабек.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…