• мај 16, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

„Билд“: Цените во Германија растат, а грамажата на производите опаѓа

„Билд“: Цените во Германија растат, а грамажата на производите опаѓа

Во Германија потрошувачките цени постојано растат, но се чини дека количината во пакувањето на производите е намалена. Германски „Билд“ пишува дека покрај тоа што многу производи поскапуваат, се намалува и нивната тежина.

Ова значи дека клиентите сега плаќаат повеќе за помалку.

„Потрошувачите всушност двапати се ограбени“, предупредуваат германските центри за потрошувачи.

Економистот Гунтер Шнабл од Универзитетот во Лајпциг наведува дека производителите се обидуваат да ја сокријат инфлацијата и затоа нудат помали тежини во пакувањето. Ги предупредува потрошувачите да внимаваат на тежината.

„Многу производители користат поевтини состојки, ги менуваат рецептите и го намалуваат квалитетот на производите. На потрошувачите ќе им биде уште потешко да го препознаат ова“, изјави Шнабл за „Билд“. Тој даде и еден пример и рече дека во чоколадните производи се користи повеќе млеко во прав отколку какао.

„Билд“ напиша неколку примери на производи кои имаат повисока цена и помала тежина. Еден од нив е чипсот „Принглс“, кој порано чинел 2,59 евра и тежел 200 грама, а сега чини 2,79 евра и тежи 185 грама. Пакетот таблети за машина за миење садови „Сомат Класик“ сега содржи само 77 таблети, во споредба со 82 претходно.

Цената на преработеното сирење Микана беше 1,99 евра, додека сега чини 2,29 евра. Покрај тоа, пакувањето е помало за 10 грама, пишува „Билд“.

Поврзани соддржини

Нов силен пад на нафтата на светските берзи

Нов силен пад на нафтата на светските берзи

Цените на нафтата се лизнаа за повеќе од 6 долари за барел…
Добра вест: Јунската пензија ќе се исплаќа предвреме – еве од кога

Добра вест: Јунската пензија ќе се исплаќа предвреме –…

На денешната седница беше усвоена и Информацијата за исплата на пензии за…
Денеска нова цена на горивата

Денеска нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денес треба да ги утврди новите цени на…
Преку ноќ се случи силен пад на цените на нафтата на светските берзи, биткоинот уште повеќе тоне

Преку ноќ се случи силен пад на цените на…

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава изнесува 113 долари, што е…
Поскапува дизелот за два денари по литар, сега ќе изнесува 109,5 денари

Поскапува дизелот за два денари по литар, сега ќе…

Цената на дизелот од ноќеска на полноќ се зголемува за 2 денари…
„Брако“ од понеделник на саемот за жичани производи во Диселдорф

„Брако“ од понеделник на саемот за жичани производи во…

Во понеделник „Брако“ со свој штанд ќе им се придружи на најдобрите…
НБРМ: Основната каматна стапка зголемена на 2%, умерено зголемување и кај каматните стапки на депозитите преку ноќ и седумдневниот депозит

НБРМ: Основната каматна стапка зголемена на 2%, умерено зголемување…

Одржана редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка…
Од утре секое домаќинство ќе може да постави фотоволтаик на својот покрив и да го продава вишокот од произведената струја

Од утре секое домаќинство ќе може да постави фотоволтаик…

Министерот за економија Крешник Бектеши информираше дека Министерството за економија ги подготви…
РКЕ објави калкулатор со кој секое домаќинство може само да си направи пресметка за потрошената струја

РКЕ објави калкулатор со кој секое домаќинство може само…

Регулаторната комисија за енергетика објави калкулатор со кој секое домаќинство може само…
Ново значително поскапување на горивата – Дизелот стигна 107, 50 денари

Ново значително поскапување на горивата – Дизелот стигна 107,…

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика, ќе ја оддржи својата редовна седница на…
Неуромедика гламурозно го прослави јубилејот 30 години

Неуромедика гламурозно го прослави јубилејот 30 години

Вчера, 8 јуни, приватната болница Неуромедика го прослави на највисоко ниво јубилејот…