На светот му се заканува недостиг: „За две години“

Светот наскоро би можел да се соочи со недостиг на литиум поради големата побарувачка за металот, а некои аналитичари очекуваат тоа да се случи веќе во 2025 година.

BMI, одделот за истражување на њујоршката агенција Fitch Solutions, во својот неодамнешен извештај заклучи дека недостиг на литиум ќе има за две години поради големата кинеска побарувачка, пренесува CNBC.

„Очекуваме кинеската побарувачка за литиум за електрични возила (EV) да расте во просек за 20,4 проценти годишно од 2023 до 2032 година“, се вели во извештајот.

Производството на литиум во Кина во истиот период ќе порасне во просек за шест отсто, што не може да задоволи ниту една третина од побарувачката.

Во 2021 година во светот се произведени 540.000 тони литиум, а Светскиот економски форум (СЕФ) прогнозира дека глобалната побарувачка за литиум во 2030 година ќе биде над три милиони тони.

„Веруваме дека ќе има недостиг на литиум во светот. Се разбира, предвидуваме зголемување на понудата, но побарувачката ќе расте со многу побрзо темпо“, рече директорот за истражување на литиум и чиста технологија на Deutsche Bank, Корин. Бланшар.

Тој предвидува „мал дефицит“ на еквивалент на литиум карбонат (LCE) помеѓу 40.000 и 60.000 тони до крајот на 2025 година, но верува дека на крајот на 2030 година овој дефицит веќе ќе биде 768.000 тони LCE.

Други аналитичари не гледаат глобален дефицит на литиум кој доаѓа толку наскоро, но сепак предвидуваат недостаток до крајот на деценијата.

Според Рефинитив, во моментов има само 101 рудник за литиум во светот.

Можеби ќе ве интересира...

Ново значително поскапување на горивата – Еве ги новите цени

BiznisPRO

Шефот на Nvidia: Деца, не се плеткајте со програмирањето

BiznisPRO

РАСТЕ ЦЕНАТА НА БАРЕЛОТ: Залихите на сурова нафта во Америка растат

BiznisPRO