• март 10, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Американските берзи забележаа голем скок бидејќи цените на нафтата паднаа

Американските берзи забележаа голем скок бидејќи цените на нафтата паднаа

Американските берзи денеска ја забележаа својата најдобра сесија за речиси две години. Цените на нафтата во САД паднаа за дури 15 отсто, но сепак се над 100 долари за барел.

Акциите скокнаа во средата, одбележувајќи ја нивната најдобра сесија во речиси две години, откако претседателот на Украина покажа дека е отворен за компромисни разговори со Русија по инвазијата на неговата земја пред две недели.

Dow Jones Industrial Average, S&P 500 и Nasdaq Composite заклучија раст за прв пат во четири трговски сесии во најдобрата сесија за Волстрит од јуни 2020 година. Остриот пад на цените на нафтата помогна да се зголеми апетитот на инвеститорите за ризик. Фјучерсите на нафтата паднаа од највисокото ниво во 2008 година по објавувањето на ексклузивното интервју за германскиот весник Билд и украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Прашањето овде не е што можам да дадам. Во секое преговарање, мојата цел е да се стави крај на војната со Русија. И јас сум подготвен да преземам одредени чекори“, рече Зеленски. „Може да се направат компромиси, но тие не смеат да бидат предавство на мојата земја. Тој рече.

West Texas Intermediate падна за 12% на 108,96 долари за барел, а нафтата од типот брент, меѓународен мерач, падна за 13% на 111,14 долари.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…