• март 10, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Американските берзи забележаа голем скок бидејќи цените на нафтата паднаа

Американските берзи забележаа голем скок бидејќи цените на нафтата паднаа

Американските берзи денеска ја забележаа својата најдобра сесија за речиси две години. Цените на нафтата во САД паднаа за дури 15 отсто, но сепак се над 100 долари за барел.

Акциите скокнаа во средата, одбележувајќи ја нивната најдобра сесија во речиси две години, откако претседателот на Украина покажа дека е отворен за компромисни разговори со Русија по инвазијата на неговата земја пред две недели.

Dow Jones Industrial Average, S&P 500 и Nasdaq Composite заклучија раст за прв пат во четири трговски сесии во најдобрата сесија за Волстрит од јуни 2020 година. Остриот пад на цените на нафтата помогна да се зголеми апетитот на инвеститорите за ризик. Фјучерсите на нафтата паднаа од највисокото ниво во 2008 година по објавувањето на ексклузивното интервју за германскиот весник Билд и украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Прашањето овде не е што можам да дадам. Во секое преговарање, мојата цел е да се стави крај на војната со Русија. И јас сум подготвен да преземам одредени чекори“, рече Зеленски. „Може да се направат компромиси, но тие не смеат да бидат предавство на мојата земја. Тој рече.

West Texas Intermediate падна за 12% на 108,96 долари за барел, а нафтата од типот брент, меѓународен мерач, падна за 13% на 111,14 долари.

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…