На трето место е Марк Цукерберг: гордата титула за НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ ја носи основачот на позната компанија

Извршниот директор на компанијата „Мета“ Марк Закерберг сега е трет најбогат човек во светот, надминувајќи го директорот на „Тесла“ Илон Маск, објави „Блумберг“ во својот индекс за милијардери.

Богатството на Цукерберг преку ноќ се зголеми за 2,6 милијарди долари на 178 милијарди долари.

Акциите на „Мета“ пораснаа за 1,5 отсто откако оваа компанија го објави својот нов модел на вештачка интелигенција „Llama 3“ (Llama 3) и ажурирана верзија на четбот вештачка интелигенција „Meta AI“.

Во исто време, богатството на Маско падна за речиси четири милијарди евра на 170 милијарди. Акциите на „Тесла“ синоќа паднаа за 3,6 отсто.

На второ место е основачот на „Амазон“ Џеф Безос со богатство од 197 милијарди долари.

На прво место е најбогатиот човек на светот, францускиот тајкун во областа на луксузни стоки, Бернар Арно, кој ја предводи мега-корпорацијата „Moet Hennessy Louis Vuitton“ (LVMH) со 218 милијарди долари.

Можеби ќе ве интересира...

Падна продажба на мало во еврозоната

BiznisPRO

По 140 години – се затвора една пекара

BiznisPRO

Германците во неволја: Семејните бизниси немаат наследници

BiznisPRO