Најголеми неделни загуби оваа година: несигурен пазар на криптовалути, биткоинот значително падна

Со новите навестувања дека Банката на федерални резерви е далеку од завршена борба со инфлацијата и некои вознемирувачки вести од Кина, берзите загубија минатата недела, а криптовалутите го доживеаја најголемиот удар во годината.

Откако се запрашавме колку високо може да достигнат водечките берзански индекси до јули (тие веќе беа многу блиску до рекордните вредности), август донесе надолна корекција. Ништо невообичаено, особено со оглед на очигледната преценета вредност на многу технолошки акции. Пресвртот во расположението се должи на очекувањата дека ФЕД ќе продолжи да одржува цврста монетарна политика некое време.

Записниците од состанокот на ФЕД во јули беа објавени во средината на неделата и покажаа дека повеќето членки на ФЕД и понатаму се загрижени за инфлацијата, што значи дека би можеле да видиме уште едно зголемување на основната каматна стапка.

Финансиските пазари генерално очекуваат дека тоа нема да биде потребно на септемвриската сесија. Инфлацијата во САД во јули достигна 3,2 отсто на годишна основа, а поради високите цени на нафтата се очекува благ пораст во август. Ако САД успеат за една година (јуни) да ја намалат инфлацијата од 9,2 на 3,0 отсто, ќе се борат за целта од два отсто, и тоа многу побавно.

Криптовалутите значително паднаа во втората половина од неделата. „Волстрит журнал“ објави дека „Спејс Екс“ под водство на Илон Маск ја продаде својата позиција во биткоин за вкупна вредност од 373 милиони долари минатата и лани пред минатата година. Маск на сличен начин го потресе пазарот минатата година кога Тесла се ослободи од три четвртини од сопствените биткоини.

Маск отсекогаш бил жесток поддржувач на криптовалутите и еден од главните играчи на пазарот, а неговите твитови предизвикуваат силни движења, главно во позитивна насока.

Сега приказната тргна во друга насока, а по веста дека „SpaceX“ ја продаде својата позиција, биткоинот брзо изгуби околу една десетина од својата вредност, па цената се лизна под 26.000 долари. Целиот пазар на крипто е намален, неделните загуби се најголеми оваа година, а вкупната пазарна капитализација е едвај над трилион долари. Освен тоа, песимизам предизвикаа негативните случувања на берзите и шпекулациите за тоа дали Кина ќе ја девалвира својата валута.

Кога таа се реши на овој чекор во август 2015 година, во следните две недели биткоинот изгуби 23 отсто од својата вредност.

Можеби ќе ве интересира...

Нов голем раст на минималната плата во најава – Еве колку ќе биде минималецот, a најавена е и помош за пензионерите

BiznisPRO

Нов закон: Сега ќе можат да му кажат на шефот „не сум на должност, не ме интересира“

BiznisPRO

На вага пред полетување Авиокомпаниите се заинтересирани за тоа колку се тешки патниците

BiznisPRO