НАЈГОЛЕМИОТ РЕЗЕРВОАР НА ЛИТИУМ НА СВЕТОТ Ова може да ја промени иднината на ИНДУСТРИЈАТА НА ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА

Научниците открија огромно количество литиум под Солтонското Море, најголемото езеро во Калифорнија, што може да ја промени иднината на индустријата за електрични возила.

Беше познато дека постои литиум под езерото, но неодамнешните студии открија дека вистинската количина е многу поголема отколку што се мислеше.

Претходните податоци сугерираа дека може да има околу четири милиони тони литиум под Солтон Си. Сепак, истражувањето финансирано од Министерството за енергетика (DOE) откри неверојатни 18 милиони тони литиум, кој често се нарекува „бело злато“ поради неговата вредност и изглед.

Оваа сума би била доволна за производство на батерии за повеќе од 382 милиони електрични возила, што далеку го надминува бројот на автомобили во моментов на патиштата во Соединетите Американски Држави.

Благодарение на овие откритија, Солтон Си станува најголемиот резервоар за литиум во светот.

Гувернерот на Калифорнија Гевин Њусом веќе го опиша Салтон Си како „Саудиска Арабија на ископувањето литиум“, а сега е јасно зошто. Еден тон литиум се проценува на околу 29.000 долари (52,6 илјади КМ), што значи дека вкупната вредност на литиумот под Солтон Си е околу 540 милијарди долари (907.189 милијарди КМ).

Мајкл Мекибен, геохемичар на Универзитетот во Калифорнија, Риверсајд и еден од 22-те автори на студијата, рече:

Ова е едно од најголемите наслаги на литиумска сол во светот. Ова би можело да ги направи САД целосно самодоволни со литиум и да го запре увозот од Кина.

Семи Рот, колумнист за климата за Лос Анџелес Тајмс, откритието го нарече „огромно“. На радиото „KJZZ“, Рот објасни дека обидите за извлекување на литиум од езерото Салтон Море траат со децении, но со зголемувањето на побарувачката за батерии за електрични возила и други акумулатори, истражувањата станаа поинтензивни.

Со новите податоци, откривањето на 18 милиони тони литиум значи дека САД би можеле да станат самодоволни со литиум, што би имало значително влијание врз индустријата за електрични возила.

Иако постојат технички предизвици во екстракцијата на литиум од езерото Солтон Си, ова откритие нуди огромен потенцијал да се трансформира индустријата за батерии и да се постигне енергетска независност.

Пред нас се возбудливи времиња со развој на технологии и потенцијална експлозија на иновации во секторот на електрични возила и обновливи извори на енергија, пренесува „Унилад“.

Можеби ќе ве интересира...

Нова цена на горивата во Македонија – Нафтата на светските берзи паѓа

BiznisPRO

Со Законот за нефер трговски практики се штитат граѓаните од неетичко однесување на трговците и неправедно зголемување на цените

BiznisPRO

„Зошто си толку арогантен? Еве кои се најголемите грешки што ги прават милијардерите

BiznisPRO