• април 4, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

НЛБ Банка донираше сензорна соба во Македонски Брод како дел од проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“

НЛБ Банка донираше сензорна соба во Македонски Брод како дел од проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“

Денеска во општинското основно училиште „Св. Климент Охридски“ во Македонски Брод, официјално беше пуштена во употреба сензорна соба наменета за деца со попречност, опремена со поддршка на НЛБ Банка Скопје. Оваа донација се реализираше во рамки на проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“, финансиран од Европска Унија.

Првата сензорна соба на територијата на Поречјето воопшто е опремена со поддршка на НЛБ Банка и се однесува на елементи за визуелна, аудитивна и тактилна стимулација при учењето за ученици со попреченост или образовни потешкотии. Истата е од голема важност за Македонски Брод и целиот регион и претставува значајна поддршка на образовниот процес и тимот на едукатори, рехабилитатори и образовни асистенти кои работат со учениците со атипичен развој и образовни попречености.

НЛБ Банка ја реализираше донацијата во соработка со Фондацијата „Чекор по чекор“, поддржувајќи го со ова повеќегодишниот проект за инклузивност и пристапност „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“.

„Сензорната соба е проект кој го реализиравме како дел од новогодишната кампања „Свет полн со добрина е свет полн со можности“ и е проект кој е во рамките на нашата стратегија за општествена одговорност. Образовниот процес е столб и основа за правилен раст и развој на децата, а создавањето услови за непречен образовен процес на децата со образовни попречености претставува значајна поддршка во раната интервенција кај специфичните развојни потреби. Ние во НЛБ Банка се залагаме за инклузивен свет и преку своето општествено одговорно делување помагаме во создавање амбиент на еднакви можности за сите“, истакнуваат од НЛБ Банка.

На денешниот настан во училиштето, присуствуваше и градоначалникот на Македонски Брод, Жарко Ристески, кој во оваа прилика изрази благодарност до донаторите и истакна: „Како социјален работник пред сѐ, а потоа како градоначалник на Македонски Брод задоволство ми е бидејќи ја ставаме во употреба првата сензорна соба во нашиот крај. Сензорните соби се неопходни во интервенирањето во раниот детски развој, бидејќи со нив се стимулираат учениците со попреченост во заштитена и контролирана средина. Во ова училиште имаме 13 деца со атипичен развој и уверен сум дека со вакви директни вложувања во подобрување на образовните услови ќе го унапредиме воспитниот и образовниот развој за сите деца, а со тоа ќе создаваме инклузивна клима во општината во која децата ќе имаат еднакви можности за раст и развој“.

Проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“ има цел да им помогне на училиштата каде учат учениците со попреченост – стипендисти на Проектот да ја подобрат својата инклузивност и пристапност. Со создавање на пристапни и стимулативни средини за учење, како и високо квалитетна прилагодена настава за учениците, училиштата опфатени со проектот стануваат места со еднакви можности за образование на децата.

„Како дел од проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“ кој е финансиран од Европската Унија отвораме уште една сензорна соба, деветта по ред, со која го одбележуваме меѓународниот ден на поддршка на лицата со аутизам. Оваа сензорна соба ја реализиравме со поддршка на НЛБ Банка Скопје и претставува продолжување на веќе воспоставената соработка со оваа општествено одговорна компанија. Сензорните соби имаат за цел да ја подобрат поддршката за учениците со попреченост преку алатки за визуелна, аудитивна и тактилна стимулација при учењето, како и подобрување на фината и грубата моторика“, рече Бранка Џајковска од Фондацијата „Чекор по чекор“.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…