• декември 14, 2021
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Нов пад на вредноста на турската лира

Нов пад на вредноста на турската лира

Турската лира денеска забележа уште еден остар пад на цената додека се чека најновата одлука од Централната банка на земјата за каматната стапка подоцна оваа недела, јави ДПА.

Претходно денеска, на моменти лирата беше во пад за околу 4 отсто и во однос на доларот и еврото, достигнувајќи нова најниска вредност. Во моментов потребни се повеќе од 14 лири за да се купи еден долар и повеќе од 16 за да се купи евро. Турската валута изгуби околу половина од својата вредност од почетокот на 2021 година, што ја прави една од најлошите светски валути оваа година.

Голем дел од проблемите на лирата може да се припишат на одлуките на Централната банка за намалување на каматните стапки и покрај тоа што инфлацијата се движи околу 21 отсто. Ваквите потези го поттикнаа Стандард и Пурс во петокот да го намали кредитниот рејтинг за земјата.

Каматната стапка на лирата е намалена за околу 4 процентни поени во последните шест месеци и аналитичарите очекуваат ново намалување по седницата на Централната банка в четврток. Повеќето традиционални економисти советуваат зголемување на каматните стапки кога инфлацијата е висока.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган се противи на повисоките каматни стапки и тврди дека повисоките стапки предизвикуваат инфлација. Мнозинството економисти тврдат дека повисоките стапки ги поттикнуваат луѓето да штедат повеќе, извлекуваат пари од економијата и ги запираат зголемувањата на цените.

Ердоган повеќепати ја реорганизираше Централната банка во обид да инсталира луѓе кои се согласуваат со неговата економска визија, потсетува ДПА.

Претходно овој месец, тој го постави Нуредин Небати за министер за финансии. Небати рутински ја потврди својата лојалност кон Ердоган и во интервју за весникот Хабертурк истакна дека никогаш нема да оди против него. Тој остана нем на прашањето за промена на каматните стапки, освен што кажа дека нема да има покачување.

Централната банка се обиде да ја поддржи лирата со интервенции на пазарот, но тоа донесе само краткорочно олеснување.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…