Американ ерлајнс купува 260 нови авиони од Боинг, Ербас и Ембраер поради зголемената побарувачка

Американ ерлајнс објави огромна нарачка за 260 нови авиони од Боинг, Ербас и Ембраер за да ја задоволи растечката побарувачка на патници и да ја зголеми понудата на „премиум седишта“.

Американ во понеделникот објави дека им понудил на производителите опции за уште 193 авиони во следните неколку години.

Финансиските услови на нарачката не беа откриени.

Пакетот вклучува 85 Boeing 737 Max 10 – поголема верзија на Max која се уште не е сертифицирана. Тој авион доцни со години, а Јунајтед ерлајнс, кој има 277 нарачки, барем привремено го тргна од плановите Max 10.

Боинг е под интензивен надзор од Федералната управа за воздухопловство за да ги реши проблемите во производствениот систем.

„Американец“ покажа доверба во тој домашен производител на авиони и дури претходната нарачка за 30 Max 8 ја претвори во нарачка за поголемиот Max 10.

Нарачала и 85 авиони А321-Нео од Ербас, европскиот ривал на Боинг. A321 и Max 10 се приближно со иста големина.

Авиокомпанијата со седиште во Форт Ворт, Тексас, нарачала и 90 помали авиони Е175 од бразилската компанија Ембраер.

Сите авиони се таканаречени со тесно тело за летови во САД и до блиските странски аеродроми. Во презентацијата пред аналитичарите во понеделникот, Американ ја нарече својата мрежа од тие кратки линии „основа на вредноста за клиентите и инвеститорите“.

Извршниот директор на Американ, Роберт Исом, рече дека компанијата инвестирала многу во изминатата деценија – купувајќи повеќе од 600 авиони, вклучувајќи ги и оние што ги користат нејзините регионални филијали – за да ја модернизира и рационализира својата флота, која веќе е најголема меѓу американските превозници.

„Овие нарачки ќе продолжат да ја снабдуваат нашата флота со понови, поефикасни авиони за да можеме да продолжиме да им даваме на нашите клиенти најдобра услуга и оперативна сигурност што е од светска класа“, се вели во соопштението на Isom.

„Американ“ сега има нарачки за 440 авиони, од кои некои не се планирани за испорака до следната деценија.

„Американ“ им се придружува на ривалите „Делта ерлајнс“ и „Јунајтед ерлајнс“ во потера по „премиум патници“. „Американ“ најави дека дополнително ќе ги опреми своите сегашни авиони Ербас А319 и А320 со приклучоци за полнење на батериите на преносливите електронски уреди на патниците на секое седиште и ќе додаде седишта од прва класа.

Тие надградби и нови авиони ќе му помогнат на Американците да го зголемат бројот на „премиум седишта“ во својата флота за повеќе од 20 проценти до 2026 година. Тоа е клучно за стратегијата на авиокомпанијата, која во понеделникот рече дека клиентите — членови на нејзината програма за често и другите клиенти кои купуваат „премиум седишта“ носат 80 отсто од приходите на компанијата оваа година, десет отсто повеќе отколку во 2017 година.

Американските директори рекоа дека капиталните трошоци за авиони ќе се зголемат од 1,9 милијарди долари минатата година на 2,3 милијарди долари оваа година и на меѓу 3 и 3,5 милијарди долари годишно до 2030 година.

Можеби ќе ве интересира...

Спорот за песочните плажи откри подлабок проблем во односите меѓу Индија и Малдивите

BiznisPRO

„Ќе поскапат становите“! Голдман Сакс: Падот на нивото на залихи го притисна пазарот на домување во последните неколку години

BiznisPRO

Блокирани 6,2 милијарди долари – Санкциите за рускиот имот во Швајцарија само ќе растат

BiznisPRO