• март 29, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Инфлацијата ја јаде сечија плата: Директорите во Америка се однесуваат како бандити

Инфлацијата ја јаде сечија плата: Директорите во Америка се однесуваат како бандити

Цените растат речиси насекаде, а корпорациите брзо ги обвинија тие зголемувања за нивниот посиромашен бизнис, при што се зголемуваат цените на трудот и материјалите поради проблемите со снабдувањето предизвикани од Ковид-19 и руските воени операции во Украина.

Надоместокот на „Идок“ за американските работници се зголеми за четири отсто минатата година, што е најголем пораст од 2001 година, кога се приспособи на инфлацијата, платите и платите всушност паднаа за 2,4 отсто.

Во меѓувреме, извршните директори се на некој начин благодарни за тоа.

Во текот на првата година од пандемијата, платите на извршните директори скокнаа за 19 проценти – дури и колку од нивните бизниси заглавија, според Институтот за економска политика.

Слободно може да се каже дека извршните директори држат чекор со инфлацијата. Корпоративниот профит нагло се зголеми, а побарувачката за стоки и услуги остана силна дури и кога цените растеа. Сепак, фрустрацијата расте: расположението на потрошувачите падна на најниско ниво од 2011 година овој месец.

Наградата за извршната власт, се разбира, е секогаш на највисоко ниво, но сега разликата е во тоа што потрошувачите треба да плаќаат даноци, додека највисокиот врв станува побогат, а профитните маржи стануваат повисоки.

Корпорациите знаат дека можат да се извлечат со уште поголем пораст на цените, делумно затоа што идејата за инфлација стана вкоренета во колективната психа на клиентите.

Очекуваме да платиме повеќе, а продолжуваме да купуваме бидејќи платите ни се малку повисоки.

Но, како што цените продолжуваат да растат, „Мислам дека ќе биде неверојатно луѓето да дознаат повеќе за тоа како извршните директори навистина профитираат и профитираат од тоа“, рече Сара Андерсон, директорка на проектот за глобална економија во институтот. Таа го опиша како „директорите се однесуваат како бандити“

Се исплати да се биде богат
Еден од често наведените примери е Chipotle, кој ги зголеми потрошувачките цени за 10 отсто во последните две години, иако профитот расте.

Извршниот директор на синџирот Брајан Никол заработил 38 милиони долари во 2020 година. Тоа е 2.898 пати повеќе од просечниот вработен на ниво на продавници.

Претставниците на Chipotle не одговорија веднаш на истрагата, но портпаролот минатата година рече дека пакетот за компензација е „заснован на конкурентна анализа на платите на извршните директори во група колеги и е дизајниран да плати за перформансите“.

Старбакс исто така беше именуван за зголемувањето на цената, иако неговиот профит порасна за повеќе од 30 проценти минатата година. Извршниот директор во заминување Кевин Џонсон, исто така, доби зголемување од речиси 40 проценти, со вкупно повеќе од 20 милиони долари.

– Нашата програма за компензација на менаџерите е структурирана така што е тесно усогласена со нашата деловна цел и посветеност за создавање вредност за акционерите – рече претставникот.

Корпоративните одбори одлучуваат за платите на директорите, што е мешавина од плати, бонуси и други бенефиции поврзани со различни финансиски цели. Но, овие одбори често се полни со директори или поранешни директори од други компании кои имаат корист од системот. Критичарите на високите плати на извршните директори често забележуваат дека овие акционери веројатно нема да го разнишаат тој брод, особено кога профитот расте.

И покрај сите истражувања за спротивното, постои мислење дека „дечкото во канцеларијата на аголот е речиси одговорен за вредноста на компанијата“, рече Андерсон.

– И затоа мора да направите се што можете за да го усреќите и да се погрижите да не си замине.

Поврзани соддржини

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна,…
Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

Дали треба да се стави крај на манипулациите со…

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување…
Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога…

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано…
Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи…

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната…
Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите…

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД…
Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт…

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги…
Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има…

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини…
Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова…

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од…
Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…