Нов силен скок на цената на нафтата на светските берзи

Цената на нафтата се зголеми откако беше проценето дека производството на ОПЕК не е доволно да ги покрие потребите на целиот свет, а Саудиска Арабија ја зголеми цената.

Нафтата „брент“ доби нова цена и таа изнесува 120,63 долари за барел, додека фјучерсите на американската „ВТИ“ нафта се зголемија на 119,80 долари за барел.

Цената за јуни е највисока досега од мај, кога цените достигнаа рекордно иво поради загриженоста за прекин во снабдувањето од Русија поради санкциите.

Можеби ќе ве интересира...

Доларот зајакна четврта недела по ред

BiznisPRO

Бектеши: Нема криза за снабдување со нафта и нафтени деривати, да не се прави паника кај граѓаните

BiznisPRO

ЕУ губи околу еден милион работоспособни жители годишно поради стареењето на населението

BiznisPRO