• април 13, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

„Живеете во фантазија додека инфлацијата излегува од контрола“ Предупредување на познат економист на Европската централна банка

„Живеете во фантазија додека инфлацијата излегува од контрола“ Предупредување на познат економист на Европската централна банка

Отмар Исинг, познатиот прв главен економист на Европската централна банка (ЕЦБ), кој важи за еден од татковците на еврото, е многу загрижен поради реакцијата на ЕЦБ на растот на цените.

86-годишникот кој го основаше заедничкото централно банкарство на Европската унија вели дека ЕЦБ „погрешно ја дијагностицирала“ инфлацијата и им вели на денешните носители на одлуки и експерти на ЕЦБ дека „живеат во фантазија“ додека инфлациската спирала „излегува од контрола “., пишува Јутарњи лист.

– ЕЦБ масовно придонесе за оваа замка во која сме фатени и поради која се движиме кон стагфлаторно опкружување – нагласи таткото на еврото.

Оваа критика можеби е најсрамната за раководството на ЕЦБ досега, бидејќи Исинг не е познат како „алтернативен“ или „неконвенционален“ економист, но сепак е крајно незадоволен од предолгата политика на ниски каматни стапки и фактот што ЕЦБ заштедила неверојатни 4, 9 милијарди евра од различни хартии од вредност што ги купила со цел да ги стимулира економиите на еврозоната.

Инфлацијата во еврозоната собори нов рекорд со раст од 7,5 отсто во март, а се повеќе податоци укажуваат дека неодлучното забавување и укинувањето на монетарните стимулации може да донесат дополнително забрзување на растот на цените во април. Згора на тоа, станува се поочигледно дека индексите за раст на потрошувачките цени повеќе не се драматични, пред се податоците за растот на цените на енергенсите, но сега има шокантен раст на цените на храната што ќе има тешки последици во посиромашните земји, пренесува Б92.

Исинг оценува дека големата грешка на ЕЦБ е што не почнала да ја заострува својата монетарна политика и пред рускиот напад врз Украина.

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…