• октомври 18, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Првите три се во Европа: Ова се земјите со најдобар пензиски систем

Првите три се во Европа: Ова се земјите со најдобар пензиски систем

Глобалниот пензиски индекс на институтот Mercer CFA го објави својот годишен извештај во кој се разгледуваат 44 глобални пензиски системи, кои покриваат 65% од светското население-

Неопходно е поединците да имаат силни планови за пензионирање бидејќи високите нивоа на инфлација, зголемените каматни стапки и поголемата несигурност за економските услови додаваат дополнителен финансиски притисок врз постојниот систем, рече д-р Дејвид Нокс, постар партнер во Мерсер, во извештајот. и главен автор на студијата.

Домаќинствата, како што посочи, ќе треба да размислат кој е вистинскиот баланс меѓу постојаните приходи, пристапот до одреден капитал и заштитата од идни ризици, со оглед на бројните неизвесности со кои се соочуваат денешните пензионери.

– Од клучно значење е да се разбере дали системите за приходи од пензионирање ширум светот ќе можат да ги задоволат потребите и очекувањата на нивните заедници во децениите што доаѓаат – предупреди Нокс, според Инвеститорот.

Земја број 1 со најдобар пензиски систем во 2022 година, според овој извештај, е Исланд, со рејтинг А и вкупен резултат од 84,7.

Откриено е дека Исланд има здрава мешавина на јавни и приватни пензии.

Во Исланд, според веб-страницата на Европската комисија, мора да сте живееле во земјата најмалку 40 години или повеќе, од 16 до 67 години, за целосно да ја искористите старосната пензија.

Пензиските програми во земјата се поврзани со приходите.

Интересно е што следните три места ги заземаат и европските земји, од кои има вкупно 7 во топ 10 листата на најдобри пензиски системи.

Холандија го зазеде второто место, веднаш зад Исланд, со оценка А и оценка 84,6.

Според веб-страницата на Европската комисија, холандскиот пензиски систем се состои од три столба: Општиот акт за старосни пензии (AOW), дополнителната пензија пресметана преку работодавачот и дополнителните индивидуални пензиски политики.

Ако живеете или работите во Холандија, вие сте осигурени според AOW и кога ќе ја достигнете законската возраст за пензионирање (66 години и седум месеци во 2022 година), имате право на редовни месечни исплати.

Третото место на листата го зазеде Данска. И таа има оценка А и вкупен резултат од 82.

Според податоците на Европската комисија, земјата им нуди на пензионерите можност за предвремено пензионирање кога ќе достигнат 1-3 години од старосната граница за државна пензија (67-69 во 2022 година).

Соединетите Американски Држави се рангираа на далечното 20-то место на листата. Тие заработија оценка C+ и резултат од 63,9.

Португалија за прв пат се најде на листата на 24. место, а Мексико постигна најдобар напредок во споредба со претходниот извештај, благодарение на пензиската реформа спроведена во меѓувреме.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…