Нова цена на горивата

Нова цена на горивата ќе биде утврдена утре, на состанокот на Регулаторната Комисија за Енергетика.

Редовниот состанок се оддржува секој понеделник, а податоците за новите цени се објавуваат напладне.

На светските берзи, цената на нафтата е значително намалена во однос на минатиот период и суровата нафта од типот брент изнесува 102.8 долари за барел, додека трае подготовката на текстов. Цената на вти круд е 98 американски долари.

Во моментов горивата се точат по следните цени:

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 81,00 (денари/литар)
– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 83,00 (денари/литар)
– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 82,00 (денари/литар)
– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 78,50 (денари/литар)
– Мазут М-1 НС – 52,662 (денари/килограм)

Можеби ќе ве интересира...

Се променија цените на горивата: Македонија и натаму меѓу земјите со најевтини горива во Европа

BiznisPRO

Народната банка продолжува со збогатување на статистиката ‒ нов показател за должничките хартии од вредност

BiznisPRO

АДМИНИСТРАЦИЈАТА ПРВА НА УДАР: Една четвртина од работните места во ЕУ може да ги извршува вештачката интелигенција

BiznisPRO