• април 12, 2023
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Пред истекот на рокот „Тиквеш“ им ги исплати средствата за откупеното грозје на лозарите

Пред истекот на рокот „Тиквеш“ им ги исплати средствата за откупеното грозје на лозарите

И оваа година винарската визба „Тиквеш“ заврши со исплатата на откупеното грозје од последната берба, пред законски утврдениот рок кој истекува на крајот на април.

Од индивидуалните производители и правни лица со кои соработува „Тиквеш“ откупени беа 32,2 милиони килограми грозје, што претставува една третина од целокупните откупени количини во нашата земја. Исплатата на средствата за откупеното грозје винарницата ја започна веднаш по завршување на бербата и согласно со законот се одвиваше во три последователни транши.

„Предвремената и редовна исплата на откупеното грозје е уште еден показател за партнерскиот однос на ,Тиквеш’ кон лозарите, што е наша трајна, стратешка определба. На ваков начин меѓу другото на нашите партнери-лозарите им овозможуваме навремено и квалитетно да ги подготват лозјата за следната реколта, што е од клучно значење за производство на грозје и вино со висок квалитет, што е императив за натамошниот развој на ,Тиквеш’, а преку тоа и на сите негови партнери“, изјави генералниот директор на ВВ „Тиквеш“, Радош Вукиќевиќ.

За да се осигура квалитетното производство на грозје, „Тиквеш“ ги подржува лозарите во текот на целата година. Континуираната соработка на винарницата со лозарите се остварува на различни начини, почнувајќи од стручни совети и едукација за примена на современи агро-технички методи и практики во процесот на одгледување и заштита на лозјата според светски стандарди, преку помош при обезбедување на репроматеријали по поволни цени, па сѐ до обезбедување флексибилни начини на исплата на откупеното грозје во пократки рокови од законските.

За оние лозаро-производители кои ги почитуваат насоките и стандардите за одгледување на грозјето, кои се гаранција за висок квалитет неопходен за производство на премиум вино, „Тиквеш“ нуди долгорочни договори за соработка, го гарантира откупот и обезбедува стимулативни бонуси при исплатата на ваквото грозје.
Во оваа прилика, винарската визба „Тиквеш“ на сите свои партнери, соработници и потрошувачи им ги честита претстојните Велигденски и Рамазански празници, посакувајќи им добро здравје и благосостојба.

Поврзани соддржини

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна,…
Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

Дали треба да се стави крај на манипулациите со…

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување…
Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога…

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано…
Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи…

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната…
Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите…

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД…
Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт…

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги…
Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има…

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини…
Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова…

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од…
Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…