Нова цена на горивата

Регулаторната комисија утре оддржува редовна понеделничка седница на која ќе бидат утврдени новите цени на горивата.

Во моментов на светските берзи барел нафта од типот бренд е покачен и изнесува 119 долари.

Додека ги чекаме новите цени во моментов горивата се точат по следниве цени:

ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 95 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 се продава за 97 додека пак цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V се продава за 85 денари.

Цената на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се продава за 83,5 денари за литар.

Одлуката за новите цени ќе биде позната утре напладне.

Можеби ќе ве интересира...

Од денеска нови цени на горивата – Дизелот достигна 82 денари

BiznisPRO

Ангеловска-Бежоска: Народната банка ја затегнува монетарната политика од минатата година со цел одржување на среднорочната ценовна стабилност

BiznisPRO

Се забранува продажба на цигари во супер маркетите во оваа држава

BiznisPRO