Цените на нафтата се искачија над 83 долари, проблеми поради нападите врз руските рафинерии

Цените на нафтата денеска се искачија над 83 долари на меѓународните пазари поради навестувањата за силна побарувачка и шпекулации за можно нарушување на снабдувањето од Русија по нападот на Украина врз рафинериите.

На лондонскиот пазар по пладне цената на барелот за испорака во мај беше повисока за 1,54 долари од вчерашното затворање на трговијата и изнесуваше 83,46 долари. На американскиот пазар барелот за испорака во април поскапе за 1,59 долари на 79,15 долари.

Трговците се фокусираа на знаци на силна побарувачка. Залихите на сурова нафта во САД минатата недела паднаа за 1,5 милиони барели, покажуваат податоците на Министерството за енергетика, нешто посилно отколку што очекуваа аналитичарите. Стапката на искористеност на рафинериските капацитети се зголеми за 1,9 процентни поени, на 86,8 отсто.

ОПЕК во посебен извештај објави дека во вторникот барел нафтена кошница на нејзините членки поскапе за 25 центи на 82,61 долари.

Можеби ќе ве интересира...

Федералните резерви на САД повторно ја зголемија референтната каматна стапка

BiznisPRO

Во изминатото деноноќие произведени се 12.879 MWh електрична енергија

BiznisPRO

Бил Гејтс ги предупредува инвеститорите во биткоин: „Ако не сте на листата на Форбс, внимавајте“

BiznisPRO