Бензинска во Германија / фото Pixabay

Нова цена на горивата

Денеска на реедовната седница на Регулаторната Комисија за Енергетика се очекува да бидат утврдени новите цени на горивата.

Нафтените деривати на светските берзи во моментов се со стабилни цени, иако минатата недела имаше одредено намалување на барел нафта.

Корекција на цените беше извршена ноќта меѓу 3 и 4 јуни, по што сега важат следниве цени:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 109,00 (денари/литар); Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 111,50 (денари/литар); Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 99,50 (денари/литар); Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 98,50 (денари/литар); Мазут М-1 НС 54,640 (денари/килограм).

Новата цена ќе биде утврдена и соопштена денеска напладне.

Можеби ќе ве интересира...

РКЕ денеска ќе носи одлука за цената на горивата

BiznisPRO

ИСПЛАТАТА ЌЕ ПОЧНЕ ОВОЈ МЕСЕЦ – еве кој сѐ ќе земе пари од владината помош, законот усвоен и пратен на усвојување по скратена постапка

BiznisPRO

ЦРН ПЕТОК: Дали се реални попустите во продавниците низ Македонија?

BiznisPRO