Нова цена на горивата во Македонија

Регулаторната комисија за енергетика денеска се очекува да ја определи новата цена на бензинот и дизелот во Македонија.

Моментално на светските берзи има покачување на суровата нафта, па така барел од типот бренд сега изнесува 84 долари.

Во моментов ова се цените на горивата:

Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 76,00 (денари/литар); Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 78,50 (денари/литар); Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 81,00 (денари/литар).

Можеби ќе ве интересира...

Ново намалување на цените на горивата во Северна Македонија

BiznisPRO

„Луда Мара“ – нов вински бренд во портфолиото на „Тиквеш“

BiznisPRO

Кутиров: Започна примената на зелените царински декларации, царинењето завршува за еден час

BiznisPRO