фото Бизнис про

Новиот iPhone доаѓа со нов полнач

Најновиот Apple iPhone речиси сигурно ќе има USB-C полнач кога ќе биде претставен на 12 септември. Телефоните на компанијата моментално користат сопствен Lightning адаптер, за разлика од конкуренцијата.

Законот на Европската унија бара од производителите на телефони да усвојат заедничко решение за полнење до декември 2024 година за да заштедат пари на потрошувачите и да го намалат отпадот.

Повеќето нови производи на Apple, како и најновите модели на iPad, веќе користат USB-C, но компанијата се спротивстави на правилото на ЕУ.

Кога беше претставен во септември 2021 година, претставник на Apple изјави за Би-Би-Си: „Строгите регулативи кои наложуваат само еден тип на конектори ја задушуваат иновативноста наместо да ја поттикнуваат, што пак ќе им наштети на потрошувачите во Европа и ширум светот“.

Адаптерите Lightning кон USB-C се веќе достапни од други електронски брендови, вклучително и Amazon, а сите iPhone телефони од iPhone 8 лансиран во 2017 година, поддржуваат безжично полнење.

Телефонот 14 се чини дека е последниот уред на Apple што го користи исклучиво, ова може да го означи почетокот на крајот за Лајнинг кабелот.

Новите уреди ќе бидат претставени следната недела
Не е јасно дали ова ќе биде глобална промена на производот, иако е помала веројатноста дека технолошкиот гигант ќе направи друга верзија на уредот само за европскиот пазар.

Промените се очекуваат кај новите уреди iPhone 15 и iPhone 15 Pro кои треба да бидат претставени следната недела на годишниот есенски настан на компанијата.

Според извештајот на Блумберг, придобивките од префрлувањето на новиот полнач за потрошувачите ќе вклучуваат можност клиентите да користат еден полнач за iPad, Mac и iPhone, како и поголема брзина на полнење.

Правилото за заеднички полнач на ЕУ опфаќа збир на „преносна електронска опрема со мала и средна големина“, вклучувајќи: телефони, таблети, е-читачи, глувци и тастатури, GPS (глобален систем за позиционирање) уреди, слушалки, дигитални камери, рачна видео игра конзоли и преносни звучници.

Секој од нив, кој се полни преку кабел, ќе мора да има приклучок за USB Type-C, без разлика кој ги произведува уредите. Лаптопите исто така ќе мора да ги почитуваат правилата, но производителите имаат повеќе време да направат промени.

Можеби ќе ве интересира...

„Голдман Сакс“: Европа ќе го дочека крајот на зимата со поголема понуда на гас отколку што очекувавме

BiznisPRO

Во Европа постои таен клуб на големи финансиери и банкари

BiznisPRO

Раст на производството и збогатување на портфолиото на производи на фармацевтската компанија Галеника

BiznisPRO