Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2,00 ден/лит, во однос на
малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на
нафтените деривати и горива за транспорт од 14.09.2023 година и со тоа малопродажната цена
ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 92,50 ден/лит.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), на Екстра лесното
масло за домаќинство на (ЕЛ-1) и на Мазутот М-1 НС, не се менуваат, односно остануваат на исто ниво
како што биле утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените
деривати и горива за транспорт од 14.09.2023 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95
изнесува 90,00 ден/лит, малопродажната цена ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 86,00 ден/лит.

Можеби ќе ве интересира...

Утврдени нови цени на горивата

BiznisPRO

Дизелот поскапи за 2 денари

BiznisPRO

Државата дели по 300 евра ваучери за одмор, ваква помош ќе добијат над 3.500 вработени – еве ги условите

BiznisPRO