фото Pixabay

Њујорк сè уште има најмногу милионери, но не и милијардери

Њујорк и понатаму е најбогатиот град во САД со 350.000 милионери.

Најголемиот град во САД, Њујорк, е и најбогат во Америка, со близу 350.000 милионери и 60 милијардери, чија популација милионери пораснала за 48 отсто во изминатата деценија, објави денеска консултантската компанија „Хенли и партнерс“.

Според податоците, областа на заливот Сан Франциско е второто најбогато место во Америка со повеќе од 305.000 милионери, и покрај тоа што е посилна од Њујорк по бројот на милијардери (68), објави Си-Ен-Ен (CNBC).

Интересно е што стапката на раст на богатите во споменатиот залив во последните 10 години е уште поимпресивна, бидејќи милионерската популација е зголемена за 82 отсто, а растот на инвестициите и вештачката интелигенција се очекува да дадат уште еден поттик на ова. област.

По рангирањето следат Лос Анџелес (212.000 милионери), Чикаго (120.500) и Хјустон (91.000).

Најбрзо растечки американски град за ултра богатите во топ 10 е Остин, Тексас, кој ја зголеми повеќе од двојно својата популација милионери во изминатата деценија на речиси 33.000.

Мајами е исто така импресивен со 87 отсто зголемување на бројот на милионери (вкупно околу 35.000) во изминатата деценија.

Можеби ќе ве интересира...

ТОП ТРИ НАЈБАРАНИ РАБОТИ Можете да ги работите од дома и дополнително да заработите до 470 евра

BiznisPRO

Стрелките одат еден час нанапред, подгответе се за летно сметање на времето

BiznisPRO

Летно сметање на времето

BiznisPRO