Нуклеарната енергија се враќа повторно на голема врата

НУКЛЕАРНАТА енергија има големо враќање низ целиот свет, изјави во понеделникот шефот на Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) Фатих Бирол, издвојувајќи ги Франција, Азија, Северна Америка и Блискиот Исток.

Ова се однесува на Франција, Азија, Северна Америка, Блискиот Исток и други земји, изјави Бирол за ДПА пред министерскиот состанок на ИЕА закажан за вторник.

„По руската инвазија на Украина, многу земји ја сфатија важноста на нуклеарната енергија во комбинација со обновливите извори на енергија, домашното производство на електрична енергија“, рече Бирол пред министерскиот состанок закажан за вторник.

Германија, пак, минатата година го исклучи од мрежата последниот нуклеарен реактор, а шефот на ИЕА смета дека Берлин треба да ја преиспита таа одлука.

„Да бев на позиција на влада во земја со технологија со беспрекорни резултати, без никакви предизвици, и да се откажам од неа и да разгледам опции кои ќе ја зголемат мојата зависност од други земји и емисиите (на штетни гасови – оп. ), би размислил двапати“, изјави Бирол.

Пред руската инвазија на Украина, белгиската влада следеше слична политика, но тие се предомислија, посочи тој.

Нуклеарниот отпад е сериозен предизвик, призна тој, но може да се реши и, според него, не е причина да се отфрли (нуклеарната) технологија.

Можеби ќе ве интересира...

НОВ ДАНОК: Автомобилите во ЕУ во просек ќе поскапат за 600 евра

BiznisPRO

Се забранува продажба на цигари во супер маркетите во оваа држава

BiznisPRO

Силен раст на цената на нафтата: Вредноста на „црното злато“ е блиску до највисокото ниво годинава

BiznisPRO