ОПЕК+ ја задржа цената на нафтата блиску до 84 американски долари

Цените на нафтата останаа блиску до 84 долари на меѓународните пазари во понеделникот, откако Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници одлучија да ја намалат понудата до средината на годината.

На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше речиси непроменета во однос на крајот на минатата недела и изнесуваше 83,74 американски долари. Позначителни промени немаше ниту на американскиот пазар каде барелот се тргува по 80,03 американски долари.

Трговците ја започнаа неделата фокусирани на состанокот на ОПЕК + во недела. Групацијата моментално ја намалува понудата за 2,2 милиони барели дневно, а во неделата одлучија да пуштат помалку барели на пазарот до крајот на јуни поради ослабената економија.

Сегашниот договор на ОПЕК + истекува на крајот на март.

Хорхе Леон од консултантската фирма Ристад енерџи рече дека најновата одлука на групацијата ќе го намали производството во вториот квартал на 34,6 милиони барели дневно, а се прогнозира дека тоа би можело да надмине 36 милиони барели дневно во мај доколку одлучат постепено да го нормализираат. .

„Новиот потег на ОПЕК + јасно го покажува силното единство во групата, што беше доведено во прашање по министерскиот состанок во ноември и повлекувањето на Ангола“, објасни Леон.

Одлуката покажува, додаде тој, дека групата одлучила да го одбрани ценовниот праг над 80 американски долари во вториот квартал.

Се очекуваше продолжување на договорот за ограничување на понудата, но аналитичарите предупредуваат на разликата во цената на полесното масло во зависност од датумот на испорака. Еден барел што доспева за 30 дена е 4,56 долари поскап од оној што треба да му биде испорачан на купувачот за неколку месеци, со оглед на најавената погуста понуда.

Одделно, ОПЕК објави дека барел нафтена кошница на нејзините членки во петокот поскапе за 64 центи на 82,65 долари за барел.

Можеби ќе ве интересира...

Дали денес треба да посетите менувачница – Објавена денешната курсна листа

BiznisPRO

Во јануари: Годишен раст од 10,0% на вкупните депозити и од 5,7% на вкупната кредитна поддршка

BiznisPRO

„Брако“ стартува со нова производствена програма, 450 тона метални конструкции годишно ќе се испорачуваат во Австрија

BiznisPRO