Масовно повлекување на биткоини од берзата

Кога вредноста на биткоинот (BTC) се искачи на повеќе од 73.000 долари, големите сопственици повлекоа значителни количини на валута од крипто берзите минатата недела за да земат профит.

Повеќе од 21.400 БТК беа повлечени од крипто берзите минатата недела со цел да се заработи од добивката од порастот на цената на биткоинот, пишува порталот Бизнис. Влијанието на оваа активност стана особено изразено во четвртокот, кога БТК во вредност од 752 милиони долари беше повлечен од размената, што е најмногу во еден ден од мај минатата година, според податоците на Into The Block.

Последиците од ова масовно повлекување брзо се почувствуваа, бидејќи цената на биткоинот забележа значителен пад во петокот на 15 март. БТК изгуби повеќе од седум проценти од својата вредност, а трендот на намалување се прошири на целиот пазар на криптовалути. Според податоците објавени од Coinglass, БТК во вредност од 1,81 милиони долари е достапен на берзите.

Во исто време, на интернет се појавија 13 нови китови со повеќе од 1.000 биткоини во нивна сопственост. Овој прилив на нови големи инвеститори укажува на зголемен интерес за биткоин кај големите играчи, додека цената на биткоинот падна.

Цената на биткоинот падна под 65.000 долари, што е намалување за повеќе од 13 отсто од рекордното високо ниво од 73.836 долари. Цената на биткоинот падна на 64.909 долари во неделата, додека пазарната капитализација на биткоинот беше 1,27 милијарди долари.

Еднодневниот обем на тргување со биткоин падна за 15,78 отсто на 51,16 милијарди долари. И покрај падот, месечните добивки на биткоинот се повеќе од 25 проценти.

Можеби ќе ве интересира...

РКЕ СО ОДЛУКА: Значително намалување на цената на дизелот

BiznisPRO

Повеќе од 36 отсто од германските компании се жалат на недостаток на квалификувани работници

BiznisPRO

Хонда повлекува 750.000 возила во САД поради воздушни перничиња

BiznisPRO