Компанија која расте без раст: Падот на акциите на Tesla го спушти Маск на третото место меѓу најбогатите луѓе во светот

Падот на акциите на американската компанија „Тесла“ на најниско ниво во претходните 10 месеци предизвика сопственикот и извршен директор на таа компанија, Илон Маск, да падне на третото место меѓу најбогатите луѓе во светот, зад Бернард Арно. и Џеф Безос.

Акциите на Тесла паднаа за 4,5 отсто на под 170 долари, откако аналитичарите во Велс Фарго го намалија рејтингот на акциите за продажба, нарекувајќи ја Тесла „компанија со раст без раст“ и поставија целна цена на акциите на Тесла од 120 долари и предвидувајќи пад од 30 отсто. која би била најниската цена на акцијата од јануари 2023 година, објави Блумберг.

Тој пад го намали богатството на Маск за четири милијарди, на 192 милијарди долари, според проценките на Форбс.

Сега најбогат човек во САД е основачот на „Амазон“ Џеф Безос, чие богатство се зголеми на 195 милијарди долари.

Можеби ќе ве интересира...

Воведуваат десетгодишни визи: Ова е услов

BiznisPRO

Во Германија се потешко е да се плаќа во готово – реагираат од Бундесбанката

BiznisPRO

Објавена е листата на занимања во кои се заработуваат најмногу пари во Германија

BiznisPRO