Силната Јапонија се опоравува

Јапонската влада размислува официјално да прогласи крај на дефлацијата во земјата, објави Kyodo News, повикувајќи се на неименувани извори.

Официјалното соопштение, иако симболично, би значело дека е отстрането едно од главните тесни грла за растот на јапонската економија.

Изворите тврдат дека крајот на дефлацијата, односно крајот на периодот на намалување на цените и трошоците во земјата, би можел официјално да го објави премиерот на Јапонија, Фумио Кишида или членовите на кабинетот на Јапонија.

Јапонската влада, исто така, може да ги објави овие информации во својот месечен економски извештај.

Владата внимателно ќе го испита исходот од преговорите за работната и менаџерската плата оваа пролет и изгледите за инфлацијата за да утврди дали постојат услови за Јапонија да прогласи целосен прекин со дефлацијата, додаваат изворите.

Јапонија е заглавена во маѓепсан круг на паѓање на цените што им штети на корпоративниот профит и го кочи растот на платите, а истовремено доведува до стагнација на приватната потрошувачка, тврди Kyodo News.

Шефот на Централната банка на Јапонија (БП), Казуо Уеда, неодамна изјави пред парламентот дека Јапонија е „во состојба на инфлација“, а со тоа поттикна пазарни шпекулации дека Банката на правдата ќе стави крај на негативните каматни стапки на пролет и ќе отстапи од лабавата монетарна политика.

Можеби ќе ве интересира...

Обидувајќи се да ги задржи клиентите: Мекдоналдс ќе понуди позначаен оброк за 5 долари

BiznisPRO

Американ ерлајнс купува 260 нови авиони од Боинг, Ербас и Ембраер поради зголемената побарувачка

BiznisPRO

Унгарија привлече рекордни инвестиции од 13 милијарди евра

BiznisPRO