Зајакна вредноста на доларот: Еве која е причината за ваквиот тренд

На валутните пазари доларот минатата недела порасна во однос на кошницата валути, откако падна една недела претходно, бидејќи податоците за зајакнувањето на американската инфлација ја намалија можноста американските централни банки да ги намалат каматните стапки во јуни.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на шесте најважни светски валути, минатата недела порасна за 0,7 отсто на 103,45 поени.

Истовремено, вредноста на доларот во однос на европската валута се зголеми за 0,5 отсто, па цената на еврото се лизна на 1,0890 долари.

Доларот зајакна и во однос на јапонската валута, за 1,3 отсто, па неговиот крст достигна 149,00 јени.

По остриот пад пред една недела, индексот на доларот закрепна дел од загубите минатата недела.

Зајакнувањето на доларот следеше по два извештаи кои покажаа дека инфлацијата во САД порасна во февруари.

Потрошувачките цени се зголемени за 0,4 отсто на месечно ниво и 3,2 отсто на годишно ниво, а на производителите за 0,6 отсто на месечно ниво.

По овие податоци, сосема е јасно дека ФЕД нема да брза со намалување на каматните стапки.

– Многу е веројатно дека ФЕД ќе биде многу внимателен на краток рок во однос на инфлаторните перспективи – пишуваат аналитичарите на MUFG во својот преглед на состојбата на пазарот.

Инвеститорите ќе се фокусираат на состанокот на ФЕД следната недела.

Се очекува централната банка да ги остави каматните стапки непроменети, а бидејќи инфлацијата остана покачена во последните два месеци, помала е веројатноста ФЕД да ги намали каматните стапки во јуни.

Пазарот на пари на почетокот на минатата недела процени дека има 67 отсто шанси ФЕД да ги намали каматните стапки во јуни, но сега тие шанси се намалија на 60 отсто.

Можеби ќе ве интересира...

Автомобилскиот гигант го прекина производството: Дури 3.500 работници останаа без работа

BiznisPRO

Голем број Македонци и оваа година ќе заминат на работа во Хрватска: Се бараат пица мајстори и скараџии за плати од 2.500 евра

BiznisPRO

Бачовски: Исплатени 58.9 милиони денари дополнителна поддршка за 1925 регистрирани земјоделци

BiznisPRO