Доаѓа значително зголемување на минималната плата?

Германскиот канцелар Олаф Шолц ги критикуваше работодавците дека инсистираат на најтенко можно зголемување на гарантираната минимална плата и повика на посуштинско зголемување.

„Јас сум јасно за зголемување на минималната плата прво на 14 евра, а потоа во следниот чекор на 15 евра“, изјави Шолц за новиот број на магазинот „Штерн“.

„Работодавците инсистираа на минимално зголемување“, додаде Шолц.

Дополнително, продолжи тој, работодавачите ја прекинаа традицијата на консензуално одлучување во преговорите. Според сегашниот договор, минималната плата следната година ќе се зголеми од сегашните 12,41 на 12,82 евра на час.

Националното здружение на работодавачи БДА го обвини Солац дека се меша во процесот на одредување минимална плата.

„Ако политиката и синдикатите продолжат да водат преговори за минималната плата во медиумите, тогаш можеме веднаш да ја распуштиме Комисијата за минимална плата“, предупреди претседателот на БДА, Рајнер Дулгер.

Сепак, канцеларката наведува дека работодавците го прекршиле табуто.

„Со сета почит, тоа е глупост“, рече тој.

Минимум 15 евра предложија Зелените, дел од коалицијата на Шолц, партијата Левица и синдикатот Верди.

„Законски минимум од 14 евра оваа година и 15 евра следната година е неопходен ако луѓето сакаат да се издржуваат од сопствени приходи“, изјави неодамна политичарката на Зелените, Катрин Геринг-Екарт.

Оценки дека планираното зголемување е недоволно доби и Социјалдемократската партија на Германија (СПД) на Шолц.

Можеби ќе ве интересира...

Рубљата се врати на нивото кое го имаше во февруари

BiznisPRO

Наместо на полици, маслото го криеле во магацин – 17.000 евра казна за маркетот кој ги условувал купувачите да направат сметка од 800 денари за да добијат масло

BiznisPRO

Најголемиот пад од 1869 година: Која е причината за намалувањето на цената на златото

BiznisPRO