ОТКАЗ ЗА 7 МИНУТИ: Технолошкиот гигант ги шокираше вработените во одделот за маркетинг и комуникации

IBM укинува работни места во маркетинг и комуникации.

IBM им објави на своите вработени во одделот за маркетинг и комуникации дека го намалува бројот на вработени, пренесува CNBC.

Џонатан Адашек, главен службеник за комуникации на IBM, го објави ова на приближно седумминутна средба со вработените во единицата, рече лицето кое побара да остане анонимен.

Во декември, извршниот директор на IBM, Арвинд Кришна, изјави за CNBC дека компанијата „масовно ги обучува сите наши вработени за вештачка интелигенција“, откако во август објави план за замена на речиси 8.000 работни места со вештачка интелигенција. Во јануари минатата година, IBM исто така објави дека намалува 3.900 позиции.

– Во заработката од четвртиот квартал, IBM откри компензација за обртот на работната сила што ќе биде едноцифрен процент од глобалната работна сила на IBM и очекуваме да излеземе од 2024 година на приближно исто ниво на вработеност како што влеговме – изјави IBM за CNBC во соопштението.

Најновите отпуштања доаѓаат заедно со уште една рунда намалувања во технолошката индустрија. Досега оваа година, повеќе од 200 технолошки компании отпуштија речиси 50.000 луѓе, според Laioffs.fii. Јануари беше „најпрометниот“ месец за отпуштања од март, бидејќи Alphabet, Amazon и Uniti најавија отпуштања.

IBM се врати на раст во последниве години, но проширувањето останува пригушено. Приходите во четвртиот квартал се зголемија за 4 отсто во однос на претходната година, иако приходите ги надминаа проценките.

Компанијата се обидува да се вклопи во наративот за вештачка интелигенција, што е голема приказна околу технологијата откако OpenAI беше објавен во четвртокот кон крајот на 2022 година. Во мај, IBM најави развојно студио за компаниите да „тренираат, подесуваат и распоредуваат“ машина модели за учење.

IBM се соочува со силна конкуренција во областа на вештачката интелигенција. Мајкрософт, Гугл, Амазон и други имаат слични понуди, а IBM долго време се смета за заостанат во трката за вештачка интелигенција, особено кога станува збор за монетизација на неговите производи.

Можеби ќе ве интересира...

Кога да чекате следен лет и кога да ги побарате парите назад: Откажувањето на летот може да биде главоболка

BiznisPRO

САД го ограничија извозот на чипови

BiznisPRO

Историски договор: Градот вреден 35 милијарди долари ќе привлече 8 милиони туристи

BiznisPRO