Откриена најголемата измама во кинеската историја

Кинеските регулатори ги обвинија Евергранд и неговиот основач дека ги зголемиле приходите за 78 милијарди долари, ставајќи ја несолвентната компанија во центарот на најголемиот случај на финансиска измама во земјата.

Кинеската Регулаторна комисија за хартии од вредност (CSRC) ја казни Hengda Real Estate, главната кинеска единица на групацијата, со 4,175 милијарди јуани (580 милиони долари), соопшти компанијата во поднесување до берзата во Шенжен.

Ксу Џиаин, основач и претседател на Evergrande Group, беше казнет со 47 милиони јуани (6,5 милиони долари) за претерување и други наводни прекршувања.

Поранешниот најбогат човек во Кина доби доживотна забрана за учество на пазарите на хартии од вредност.

Наодите беа откриени по осуммесечна истрага од страна на ЦСРЦ. Истрагата претходно ги попречи разговорите за реструктуирање на долгот на Евергранд со нејзините странски обврзници наесен, бидејќи фирмата не беше во можност да издаде нови банкноти.
Неколку дена подоцна, Евергранд рече дека кинеските власти го привеле нивниот претседател под сомнение за криминални активности. Во јануари 2024 година, судот во Хонг Конг нареди ликвидација на Евергранд.

Во поднесувањето во понеделникот, Хенгда рече дека CSRC ја обвини компанијата за неколку прекршувања, вклучително и зголемување на продажбата во нејзините финансиски извештаи, потпирајќи се на тие наводно фалсификувани бројки за продажба на обврзници и неоткривање на релевантни информации како што се бара.

Регулаторот рече дека Хенгда погрешно претставила 214 милијарди јуани (30 милијарди долари) во продажбата за 2019 година, што претставува половина од приходот од таа година. Други 350 милијарди јуани (48,6 милијарди долари) од продажба за 2020 година, што претставува 78% од приходот, исто така беа лажни.

Како резултат на тоа, нето добивката во 2019 година е надуена за 63 отсто, а нето добивката во 2020 година за 87 отсто.

Наводната измама, која изнесуваше вкупно 564,1 милијарди јуани (78 милијарди долари) во текот на две години, е досега најголемиот случај на финансиска измама на пазарите на хартии од вредност во континентална Кина, според претходните регулаторни поднесоци и извештаите на државните медиуми.

Покрај казните изречени на Хенгда и Ксу, CSRC казни уште шест директори.

Можеби ќе ве интересира...

За Германците, цените не пораснале толку многу од 1949 година: Поскапување од 132,2 отсто за 12 месеци

BiznisPRO

Намерата е да се удвои приходот: OpenAl проценет на вртоглава бројка од 80 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

BiznisPRO

ЕБОР го назначи Фатих Туркменоглу за нов Претставник во Северна Македонија

BiznisPRO