Пад на индексот на азиските пазари: Никеи 225 потона за речиси 3 отсто

Јапонските акции доведоа до загуби во азиско-пацифичкиот регион, откако земјата избегна техничка рецесија, отворајќи го патот за централната банка да ги зголеми стапките, додека инвеститорите, исто така, влијаеа на бројките за инфлација во Кина.

Никеи 225 падна за речиси 3 отсто, предводен од технолошките акции, лизгајќи се под границата од 39.000 за прв пат од 21 февруари, бидејќи ревидираните официјални податоци покажаа дека јапонскиот БДП се зголеми за 0,4 отсто во периодот октомври-декември минатата година. Топикс падна за 2,98%.

Исто така, Кина го забележа првиот месец на инфлација по четири месеци дефлација, при што индексот на потрошувачки цени во земјата се зголеми за 0,7% на годишно ниво во февруари.

Индексот на цените, кој падна за 0,8% во јануари, исто така ги надмина очекувањата на економистите анкетирани од Ројтерс од 0,3%.

Јужнокорејскиот Коспи се лизна за 0,46 отсто, а малата компанија Косдак благо порасна.

Во Австралија, S&P/ASX 200 ја започна неделата со пад од 1,83%, повлекувајќи се од својот историски максимум и прекинувајќи ја тридневната победничка серија.

Сепак, индексот Ханг Сенг во Хонг Конг го издржа поширокиот пад и зајакна 1,28%, додека кинескиот CSI 300 порасна за 0,8%.

Можеби ќе ве интересира...

Нов силен скок на цената на нафтата на светските берзи

BiznisPRO

Еве кој ќе може да добие пасош: Германската влада го одобри законот за двојно државјанство

BiznisPRO

Кина во симултанка за „новото бело злато“ – инвестира две милијарди долари

BiznisPRO