Откриени нови наоѓалишта на природен гас

Ријад – Судскиот енергетски гигант Арамко откри неколку нови наоѓалишта на природен гас.

Ова денеска го пренесе саудиската новинска агенција, повикувајќи се на министерот за енергетика, принцот Абдулазиз бин Салман.

Нови наоѓалишта на гас се откриени во централниот дел на кралството, во регионот Емпти кварт, потоа во близина на северната граница на земјата, како и во источниот регион, рече Бин Салман, според извештајот на саудиската агенција.

Можеби ќе ве интересира...

Најголем клиент беше Кина: Русија заработи 187 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ од испораките на нафта минатата година

BiznisPRO

Амазон се повлекува од договорот вреден 1,3 милијарди евра

BiznisPRO

СЕ ЗАТВОРААТ КОМПАНИИ: Германците ги затвораат фирмите затоа што немаат кому да ги остават

BiznisPRO