Падна на вредноста на доларот

Азиските берзи денеска се тргуваат внимателно бидејќи инвеститорите не сакаат да ризикуваат пред објавувањето на новите податоци за инфлацијата во САД и Европа, што може да влијае на насоката на пазарот. Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, во 07:00 часот беше речиси непроменет во однос на вчерашниот ден, кога благо падна.

Истовремено, на токиската берза индексот Никеи ослабе за 0,15 отсто, додека цените на акциите во Хонг Конг и Јужна Кореја се лизнаа меѓу 0,3 и 0,9 отсто, а во Австралија и Шангај пораснаа меѓу 0,1 и 0,5 отсто. Откако минатонеделниот азиски индекс MSCI го достигна највисокото ниво во последните седум месеци, на пазарите на почетокот на оваа недела владее внимателност.

Меѓу другото, затоа што вчера на Волстрит индексот Dow Jones и S&P 500 се лизнаа од рекордно ниво. Dow Jones загуби 0,16 отсто, додека S&P 500 се лизна за 0,38 отсто, а Nasdaq индексот 0,13 отсто. Откако минатата недела индексите силно пораснаа, благодарение на еуфоријата во однос на развојот на вештачката интелигенција, новата недела започна со благ пад на цените на акциите.

Се очекува ФЕД да започне со намалување на каматните стапки од јуни
Индексот S&P 500 се зголеми во 15 од последните 17 недели, што се случи само еднаш во последните 50 години. Ваквиот долг позитивен тренд е благодарение на шпекулациите дека американската централна банка агресивно ќе ги намали каматните стапки оваа година, почнувајќи од март.

Сепак, откако неодамнешните податоци покажаа дека инфлацијата во САД неочекувано порасна во јануари, намалувањето на каматните стапки на ФЕД во март веќе не се ни споменува на пазарот, а изгледите за намалување во мај се избледени.

Така, сега преовладува мислењето на пазарот дека ФЕД ќе почне да ги намалува каматните стапки на седницата во јуни. Шпекулациите за каматните стапки заминаа на втор план минатата недела бидејќи пазарот беше поттикнат од еуфоријата со вештачка интелигенција откако производителот на чипови Nvidia објави подобри од очекуваните квартални резултати.

Сепак, пазарот во последните денови смири, а фокусот повторно е на економските показатели кои би можеле да влијаат на очекувањата во однос на каматните стапки. Најмногу се очекува извештајот за индексот на потрошувачките цени, будно следен од ФЕД, кој ќе биде објавен во четврток.

Доларот ослабе, цената на нафтата стагнира
Доколку се покаже дека инфлацијата не попушта како што се проценува, пазарот би можел да се најде под притисок, имајќи предвид дека цените на акциите речиси континуирано растат во последните месеци. На валутните пазари, пак, падна вредноста на доларот во однос на кошничката на валути.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 103,77 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 104,01 поен. Во исто време, курсот на доларот во однос на јапонската валута се движи околу 150,50 јени, колку што беше и вчера во овој момент.

Сепак, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0850 долари, додека вчера во овој момент таа изнесуваше 1,0815 долари. Цените на нафтата, пак, стагнираат по вчерашниот раст. Цената на барелот на лондонскиот пазар утринава зајакна за 0,02 отсто, на 82,55 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,06 отсто, на 77,65 долари.

Можеби ќе ве интересира...

Во септември ни доаѓа уште еден продолжен викенд, а во октомври два неработни денови – Кога ќе одмараме до крајот на годината?

BiznisPRO

BYNENS CRYPTO EXCHANGE: Биткоинот поскапе за 1,13 отсто на 39.501 евро, eтeриумот вреди 2.121 евро

BiznisPRO

Во чоколадото – олово и кадмиум

BiznisPRO