ПАДНА ОДЛУКА: Бензинот поскапува, екстра лесното масло поевтинува – Еве ги новите цени на горивата

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 31.10.2022 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 94,50 ден/литар.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се намалува за 3,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 31.10.2022 година и со тоа малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) изнесува 93,00 ден/литар.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Мазутот М-1 НС не се менуваат, односно остануваат на исто ниво како што биле утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 31.10.2022 година и со тоа малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, изнесува 90,50 ден/лит, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 99,00 ден/лит и на Мазутот М-1 НС изнесува 50,067 ден/кг.

Можеби ќе ве интересира...

Падна цената на барелот: Нафтата падна за повеќе од еден процент

BiznisPRO

Ангелоски: Излезот од кризата е во нови инвестиции, иновации и претприемништво

BiznisPRO

Супер вест: Поевтини дизелот за 2.5 денари

BiznisPRO