Падна одлука: Поскапуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,92% во однос на одлуката од 13.2.2023 година.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување во просек: кај бензините за 0,733%, кај дизелот за 0,860%, кај екстра лесното масло за 2,010% и кај мазутот намалување за 0,630%.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок за 0,712%.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемуваат за 0,50
ден/лит, додека малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 1,00 ден/лит.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемува за 1,50 ден/лит. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,065 ден/кг и сега ќе изнесува 42,262 ден/кг. д 21.2.2023 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

  • Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар)
  • Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 84,50 (денари/литар)
  • Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 77,00 (денари/литар)
  • Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 76,50 (денари/литар)
  • Мазут М-1 НС 42,262 (денари/килограм)

Можеби ќе ве интересира...

Нова цена на горивата

BiznisPRO

Енергетски биланс за 20.10.2022: ЕСМ произведе 100% струја за домаќинствата и малите потрошувачи

BiznisPRO

Браната Конско е целосно изградена: Најголемиот водостопански проект изграден во државава последниве 20 години

BiznisPRO