• ноември 10, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Пазарот на трудот се менува: Еве кои се најбараните работни места во Германија

Пазарот на трудот се менува: Еве кои се најбараните работни места во Германија

Или како службеник во администрацијата, како социјален работник, наставник, судија, полицаец или работник во канцеларијата за јавен ред и мир. Работните места во јавниот сектор се разновидни и попопуларни од кога било во Германија во моментов.

Тоа е според истражувањето на Stepstone за Business Insider. Според истражувањето, барањата за државни работни места се двојно зголемени во споредба со претходната година. Но, од каде доаѓа тој бум и зошто работата за федералните и државните влади е толку привлечна за многу работници.

Ако го пребарувате клучниот збор „јавна услуга“ на таблата за работа на Stepstone, се прикажуваат 26.533 резултати. Пред една година овде ги имаше многу помалку. Оценката на размената на труд покажува дека огласите за вработувања во јавниот сектор во овој период се речиси двојно зголемени. Имено, во однос на претходната година е забележан пораст од 93 отсто. Во другите сектори, огласите за вработување се зголемени само за една четвртина (24 отсто).

Овој пораст на огласени работни места во јавниот сектор е атрактивен. Според истражувањето на Stepstone, барањето работа во јавниот сектор се зголемило повеќе од двојно за една година. Додека другите индустрии можеа да ги зголемат барањата за работа само за 60 отсто, јавниот сектор забележа пораст од 102 отсто. Тоа значи дека се повеќе луѓе активно бараат работа кај државата. И се повеќе луѓе ја сметаат државата за атрактивен работодавач. Според Степстоун, тоа го поддржуваат и резултатите од истражувањето од 2020 година. Јавниот сервис го зазеде второто место по популарност, веднаш зад ИТ и Интернет индустријата.

Но, што е привлечно за луѓето во работата каде што сте во служба на државата? Целосно 32 отсто од оние кои работат во јавниот сектор и сакаат да останат таму наведуваат една главна причина: „безбедноста“. Имено, и вработените и државните службеници уживаат одреден степен на заштита од отпуштање и, благодарение на колективниот договор, можат да се радуваат на точни и правични плати. Но, оваа точка сама по себе не нуди задоволителен одговор – особено кога пазарот на труд се менува.

Како изгледа таа промена во детали? Според информациите од U.S. Според Бирото за статистика на трудот, 4,5 милиони луѓе во САД ги напуштиле своите работни места само во ноември 2021 година. За да открие дали таков бран отпуштања и се заканува на Германија, Степстоун спроведе друга студија во 2022 година наречена „Тивка оставка“ и процени над 11.000 прашалници. Нивниот резултат: налетот на отпуштања може да се очекува и во Германија, а пазарот на трудот најверојатно ќе стане многу пофлексибилен и нестабилен за да се справи со новите пазарни услови, пишува магазинот Феникс.

Причината за ваквиот развој е прекумерната понуда на работни места и во САД и во Германија. Како резултат на тоа, вработените денес можат се повеќе и повеќе да избираат каде сакаат да работат и затоа многу почесто се одлучуваат за подобро платена и пофлексибилна работа. Во исто време, бројот на вработени во Германија од година во година се намалува. Во оваа смисла, се очекува голем недостиг од работници, што ја зголемува сигурноста дека во секое време ќе можете да најдете работа.

Значи, што друго ги мотивира луѓето да работат за државата? Според истражувањето на Степстоун, 66 отсто од испитаниците рекле дека јавниот сервис за нив е „значајна работа“. 57 проценти особено ги ценат „флексибилното работно време“ и „флексибилната работа“. Од друга страна, работите како „возбудливи задачи“, „тимска работа“ и „соодветна корпоративна култура“ беа помалку важни. Накратко: оние кои сакаат да работат за државата бараат значајна работа и се подготвени да прифатат да работат помалку возбудлива работа.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…