• мај 13, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Пет отсто ДДВ за струјата ќе остане до крајот на годината – се крчка нова цена на електричната енергија

Пет отсто ДДВ за струјата ќе остане до крајот на годината – се крчка нова цена на електричната енергија

Данокот на додадена вредност (ДДВ) за електричната енергија до крајот на годината ќе остане пет отсто, рече денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи.

Засега, нагласи Битиќи, не може да се каже колкаво ќе биде евентуалното поскапување на струјата. Сè уште се прават калкулациите за менување на тарифникот кој, како што напомена вицепремиерот, ќе биде праведен и правичен, според потрошувачката.

Со новиот модел на тарифирање, дециден е Битиќи, најранливите категории граѓани ќе бидат заштитени. За стопанството, пак, со ребалансот на Буџетот се предвидени 67 милиони евра поддршка.

-Во овој момент се прават сите калкулации на менување на тарифникот и тарифата на дефинирање на цената на електричната енергија. Секако, најранливите категории граѓани ќе бидат заштитени со новиот модел на тарифирање. Тие што се најранливи, ќе плаќаат најмалку – тоа нема да значи можеби зголемување, туку намалување на тарифата за најпогодените. Наскоро ќе го видиме моделот. Ќе се направи праведно и правично тарифирање на електирчната енергија, според потрошувачката. Ние сме кажале и стоиме на тоа дека не може и тие кои се на регулиран пазар, а се големи потрошувачи да плаќаат иста, субвенционирана цена како секој друг граѓанин, истакна Битиќи, одговорајќи на новинарски прашања по посетата на фабриката „Брако“ во Велес.

Тој објасни дека се прават финалните калкулации дали потребата на ЕВН ќе ја обезбеди ЕСМ, дали домашните капацитети за производство се доволни да ја испорачаат енергијата и дали ќе има потреба од увоз. Според законот, потсети Битиќи, ЕСМ треба да обезбеди 60 отсто од потребите на ЕВН.

-ЕСМ го има планот за производство, но не знаеме колкави се побарувањата на ЕВН. ЕВН треба да дојде со проекција, да се стават сите параметри на маса за да може да се одреди колкава е потребата за интервенција, подвлече вицепремиерот.

Поврзани соддржини

Фероинвест демантира: Анѓушев не е сопственик на ФЕЦ Осломеј

Фероинвест демантира: Анѓушев не е сопственик на ФЕЦ Осломеј

Правната служба на компанијата Фероинвест, во име на Централинвест/РЕС, чиј сопственик е…
ТРИ КЛУЧНИ НАСОКИ: Објавен е план за решавање на кризата со храна во светот, ќе бидат потребни десетици милијарди долари

ТРИ КЛУЧНИ НАСОКИ: Објавен е план за решавање на…

Соединетите Американски Држави, неколку глобални банки за развој и други финансиски организации…
ОПАСНОСТ ЗА ВОЗАЧИТЕ Форд повлече 39.000 возила поради пожар во моторот

ОПАСНОСТ ЗА ВОЗАЧИТЕ Форд повлече 39.000 возила поради пожар…

Американскиот производител на автомобили „Форд мотор“ соопшти дека повлекува 39.000 теренски возила,…
Цените на нафтата паѓаат: 108 долари за барел во Њујорк

Цените на нафтата паѓаат: 108 долари за барел во…

Цените на нафтата на светскиот пазар денеска паѓаат поради загриженоста дека високите…
Волстрит нагло падна, крах на трговскиот синџир Таргет

Волстрит нагло падна, крах на трговскиот синџир Таргет

На Волстрит во средата берзанските индекси нагло паднаа, губејќи ги сите добивки…
Португалија ќе ги оданочува криптовалутите со стапка од 28 проценти

Португалија ќе ги оданочува криптовалутите со стапка од 28…

Деновите на Португалија како крипто даночен рај се одбројани. Министерот за финансии…
На Јапонија и’ се заканува рецесија

На Јапонија и’ се заканува рецесија

Jапонија забележа пад на економската активност во првиот квартал од оваа година…
Цените на храната во светот пораснаа за 30 отсто

Цените на храната во светот пораснаа за 30 отсто

Поради војната во Украина, поскапеа житарките, нафтата, горивото и ѓубривата, поради што…
Значително поскапување на бензинот – Ова се новите цени на горивата

Значително поскапување на бензинот – Ова се новите цени…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се…
„Билд“: Цените во Германија растат, а грамажата на производите опаѓа

„Билд“: Цените во Германија растат, а грамажата на производите…

Во Германија потрошувачките цени постојано растат, но се чини дека количината во…
Скок на цената на пченицата на светските пазари

Скок на цената на пченицата на светските пазари

Цената на пченицата на меѓународните пазари нагло се покачи откако Индија го…
МЗШВ: На 20-ти мај истекува рокот за аплицирање на јавниот повик за поддршка при набавка на трактор

МЗШВ: На 20-ти мај истекува рокот за аплицирање на…

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги известува сите земјоделци дека истекува…