• април 15, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Падна цената на нафтата

Падна цената на нафтата

Цените на нафтата паднаа во четвртокот на меѓународните пазари на 107 долари во мирното тргување пред Велигденските празници, бидејќи неочекувано силниот раст на залихите во САД го турна во втор план намаленото снабдување.

На лондонскиот пазар цената на барелот падна за 1,52 долари во однос на претходното затворање и изнесуваше 107,26 долари. На американскиот пазар со барел се тргуваше за 1,38 долари пониско, по 102,87 долари.

„Пазарот беше помалку активен од вообичаено поради продолжените викенди во Европа, Америка и поголемиот дел од Азија, а помалиот број активни клиенти беше еден од факторите кои ги намалија цените“, коментира Рикардо Евангелиста од ActivTrades, нагласувајќи го растот на акциите во Соединетите Држави.

Залихите на сурова нафта во САД пораснаа за 9,4 милиони барели минатата недела, покажа вчера владиниот извештај на Вашингтон, многу посилен од очекуваното.

„Сепак, изгледите за цените на барелот продолжуваат да сигнализираат за раст бидејќи побарувачката продолжува да расте, а понудата е тесна“, посочува Хари.

Залихите на бензин паднаа за 3,6 милиони барели, многу повеќе од очекуваното, а намалени се и залихите на деривати.

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) во средата предупреди дека санкциите против Русија поради нејзината инвазија на Украина и куповниот јаз од руските пратки може да блокираат приближно три милиони барели руска нафта дневно од мај.

Шансите ЕУ да воведе ембарго на руската нафта можеби се нула, но никој нема да може јасно да го каже тоа, изјави Вандана Хари од Ванда инсајтс.

„И континуираните закани ќе бидат доволни за да се задржи премијата на ризик“, додаде Хари.

Организацијата на земјите извознички на нафта(OPEC) денеска одделно објави дека барел нафта на нејзините членки во средата чини 106,07 долари, што значи дека поскапел за 3,66 долари во однос на претходниот трговски ден.

Поврзани соддржини

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните…

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои…