• април 15, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Падна цената на нафтата

Падна цената на нафтата

Цените на нафтата паднаа во четвртокот на меѓународните пазари на 107 долари во мирното тргување пред Велигденските празници, бидејќи неочекувано силниот раст на залихите во САД го турна во втор план намаленото снабдување.

На лондонскиот пазар цената на барелот падна за 1,52 долари во однос на претходното затворање и изнесуваше 107,26 долари. На американскиот пазар со барел се тргуваше за 1,38 долари пониско, по 102,87 долари.

„Пазарот беше помалку активен од вообичаено поради продолжените викенди во Европа, Америка и поголемиот дел од Азија, а помалиот број активни клиенти беше еден од факторите кои ги намалија цените“, коментира Рикардо Евангелиста од ActivTrades, нагласувајќи го растот на акциите во Соединетите Држави.

Залихите на сурова нафта во САД пораснаа за 9,4 милиони барели минатата недела, покажа вчера владиниот извештај на Вашингтон, многу посилен од очекуваното.

„Сепак, изгледите за цените на барелот продолжуваат да сигнализираат за раст бидејќи побарувачката продолжува да расте, а понудата е тесна“, посочува Хари.

Залихите на бензин паднаа за 3,6 милиони барели, многу повеќе од очекуваното, а намалени се и залихите на деривати.

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) во средата предупреди дека санкциите против Русија поради нејзината инвазија на Украина и куповниот јаз од руските пратки може да блокираат приближно три милиони барели руска нафта дневно од мај.

Шансите ЕУ да воведе ембарго на руската нафта можеби се нула, но никој нема да може јасно да го каже тоа, изјави Вандана Хари од Ванда инсајтс.

„И континуираните закани ќе бидат доволни за да се задржи премијата на ризик“, додаде Хари.

Организацијата на земјите извознички на нафта(OPEC) денеска одделно објави дека барел нафта на нејзините членки во средата чини 106,07 долари, што значи дека поскапел за 3,66 долари во однос на претходниот трговски ден.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…