• март 15, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Германија се соочува со рецесија?

Германија се соочува со рецесија?

Расположението на германските инвеститори падна на рекордно високо ниво во март поради војната во Украина и економските санкции против Русија.

Колапсот на нивните идни очекувања предизвикува „сè поверојатна“ рецесија во најголемата европска економија, покажуваат денешните резултати од Институтот за економски истражувања ZEW.

Институтот ZEW соопшти дека неговиот индекс на економско расположение паднал на минус 39,3 поени овој месец од февруарското ниво од плус 54,3 поени.

Ова е најголем месечен пад од декември 1991 година, кога започна овој тип на истражување.

„Рецесијата станува сè поверојатна. Војната во Украина и санкциите против Русија значително ги намалуваат економските перспективи на Германија. Колапсот на економските очекувања е придружен со екстремен пораст на инфлациските очекувања“, се вели во изјавата на претседателот на ZEW, Ахим Вамбах.

Индексот кој ги мери тековните услови на работење падна на минус 21,4 поени од минус 8,1 птехон месеци.

Германскиот министер за финансии Кристијан Линднер во понеделникот најави дека владата во среда ќе го одобри предлог-буџетот за 2022 година, но дека во наредните недели ќе биде доставен до парламентот за усвојување дополнителни фискални планови поради економските последици од војната во Украина.

Последиците од украинската криза во корпоративна Германија денеска ги посочи генералниот директор на Фолксваген, Херберт Дис, кој рече дека целосното влијание на војната се уште не е видено, но дека таа ги доведува во прашање деловните перспективи на производителите на автомобили. во 2022 година.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…